Orebič – Pelješac – Jižní Dalmácie Chorvatsko

0
1400


Orebič je největším a nejrušnějším letoviskem poloostrova Pelješac. Rozkládá se na jižním úpatí horského hřebene pod jeho nejvyšší horou Sveti Ilja. Středem města prochází pelješacká transverzála, která je jeho hlavní dopravní tepnou. Na obě strany z ní vedou úzké odbočky, často slepé, končící mezi apartmánovými domy. Převážná část staveb v Orebiči slouží turistickému ruchu jako ubytovací zařízení. Tím je také určen celkový kolorit města. Nejvýše ceněny jsou apartmány ležící od hlavní třídy směrem dolů k moři. Na druhou stranu „gore“ je postaveno mnoho nových. Ubytování tu bývá většinou levnější z důvodu větší vzdálenosti od moře.

Pokud se chystáte na Pelješac nezávisle na cestovních kancelářích a hledáte ubytování, zkuste Ubytování v Chorvatsku

Na hlavní ulici najdeme kromě jiného obchody se suvenýry, poštu, opravnu aut, dvě samoobsluhy, prodejnu vín. Je poměrně frekventovaná, jedou po ní všichni, kdož pokračují v cestě Pelješacem dál na západ směrem na Viganj a Lovište.

Když přijíždíme do Orebiče směrem od pevniny, míjíme po pravé ruce větší supermarket. Jsou v něm o něco nižší ceny, než ve městě. Pěšky je z města nedostupný, musí se „autem“. Parkovací možnosti ve městě jsou omezené. Přijedeme-li do Orebiče jen na výlet, je asi nejlepší projet celým městem a zaparkovat na parkovištích kolem přístaviště.

Kousek za přístavem se v piniovém lese rozkládají hotelové komplexy Bellevue, Orsan a Rathaneum. V podvečer, až se sluníčko schová za horský hřbet, je odtud pěkná vycházka lesem vzhůru k Františkánskému klášteru. Odměnou za námahu, vynaloženou při výstupu, je pěkný výhled na město a na blízký ostrov Korčula.


Od hotelů vede kolem celého Orebiče pobřežní promenáda. Je hlavní pěší zónou a tepnou večerního společenského života městečka. Vydáme-li se po ní z přístaviště směrem na východ, mineme banku, obecní úřad, „slastičarnu“ s výbornou zmrzlinou, turistické informační centrum, malé obchůdky, stánky a také bezpočet konob. Na tuto promenádu ústí většina uliček vedoucích z hlavní třídy dolů k moři. Z druhé strany je lemována oblázkovými a skalnatými plážičkami. Občas na ní bývají koncerty a různá kulturní vystoupení.

Půjdeme-li dál na východ, dovede nás k malému, ale pěknému kempu s názvem Glavna plaža. Je situován mezi palmami v zahradě domu a od promenády je oddělen kamennou zídkou. Počet míst je omezený a už na začátku sezóny byl beznadějně plný. Po schůdcích dolů pak promenáda pokračuje do zátoky Trstenica na hlavní pláž. Ta je v přední části písčitá s oblázky a postupně přechází na oblázkovou. Je rozlehlá, pojme pom�rně velké množství lidí a v sezóně je na ní rušno. Přístup do vody je příjemný, vhodný i pro děti. Není zde mnoho stínu, takže do plážového zavazadla je dobré přibalit slunečník. Na samotném konci pláže je místo pro nudisty. Výhled je na otevřené moře, posázené malinkými ostrůvky.

Kdo zavítá do Orebiče, neměl by si nechat ujít vyjížďku lodí do města Korčula na nedalekém stejnojmenném ostrově. Plavba trvá zhruba dvacet minut a lístek stojí 12 Kn. Loď vyplouvá z přístaviště v pravidelných intervalech. Je dobré pohlídat si čas návratu posledního spoje, který bývá mezi 22. a 23. hodinou. Z Orebiče je na ostrov i trajektové spojení – do části Korčula-Dominće. Orebič Pelješac Chorvatsko


Starobylá Korčula ožívá v podvečer a pak dlouho do noci kypí životem. Historické jádro, rozkládající se na malém vršku ze tří stran obklopeného mořem, je protkáno uzounkými uličkami, z nichž v každé objevíme nějakou tu konobu, obchůdek se suvenýry, či jen zajímavě vypadající domovní průčelí.

Jachtaři, připlouvající do Korčuly, mají k dispozici velkou a dobře vybavenou marínu, nacházející se v těsné blízkosti poloostrůvku s historickým jádrem. Celkově je město velmi „fotogenické“ a záběry z něj patří k ozdobám alba z dovolené.

Korčulu a Orebič ocení společensky založení návštěvníci Pelješacu, kteří se o dovolené chtějí bavit a mají rádi kolem sebe lidi, ubytování pak naleznete v mnoha hotelích či soukromých apartmánech.

Článek byl převzat ze serveru www.ubytovaniv­chorvatsku.cz