Connect with us

Chorvatsko

Orebič – Pelješac – Jižní Dalmácie Chorvatsko

Orebič je největším a nejrušnějším letoviskem poloostrova Pelješac.
Rozkládá se na jižním úpatí horského hřebene pod jeho nejvyšší horou
Sveti Ilja. Středem města prochází pelješacká transverzála, která je
jeho hlavní dopravní tepnou. Na obě strany z ní vedou úzké odbočky,
často slepé, končící mezi apartmánovými domy. Převážná část staveb
v Orebiči slouží turistickému ruchu jako ubytovací zařízení. Tím
je také určen celkový kolorit města.

Published

on


Orebič je největším a nejrušnějším letoviskem poloostrova Pelješac. Rozkládá se na jižním úpatí horského hřebene pod jeho nejvyšší horou Sveti Ilja. Středem města prochází pelješacká transverzála, která je jeho hlavní dopravní tepnou. Na obě strany z ní vedou úzké odbočky, často slepé, končící mezi apartmánovými domy. Převážná část staveb v Orebiči slouží turistickému ruchu jako ubytovací zařízení. Tím je také určen celkový kolorit města. Nejvýše ceněny jsou apartmány ležící od hlavní třídy směrem dolů k moři. Na druhou stranu „gore“ je postaveno mnoho nových. Ubytování tu bývá většinou levnější z důvodu větší vzdálenosti od moře.

Pokud se chystáte na Pelješac nezávisle na cestovních kancelářích a hledáte ubytování, zkuste Ubytování v Chorvatsku

Na hlavní ulici najdeme kromě jiného obchody se suvenýry, poštu, opravnu aut, dvě samoobsluhy, prodejnu vín. Je poměrně frekventovaná, jedou po ní všichni, kdož pokračují v cestě Pelješacem dál na západ směrem na Viganj a Lovište.

Když přijíždíme do Orebiče směrem od pevniny, míjíme po pravé ruce větší supermarket. Jsou v něm o něco nižší ceny, než ve městě. Pěšky je z města nedostupný, musí se „autem“. Parkovací možnosti ve městě jsou omezené. Přijedeme-li do Orebiče jen na výlet, je asi nejlepší projet celým městem a zaparkovat na parkovištích kolem přístaviště.

Kousek za přístavem se v piniovém lese rozkládají hotelové komplexy Bellevue, Orsan a Rathaneum. V podvečer, až se sluníčko schová za horský hřbet, je odtud pěkná vycházka lesem vzhůru k Františkánskému klášteru. Odměnou za námahu, vynaloženou při výstupu, je pěkný výhled na město a na blízký ostrov Korčula.


Od hotelů vede kolem celého Orebiče pobřežní promenáda. Je hlavní pěší zónou a tepnou večerního společenského života městečka. Vydáme-li se po ní z přístaviště směrem na východ, mineme banku, obecní úřad, „slastičarnu“ s výbornou zmrzlinou, turistické informační centrum, malé obchůdky, stánky a také bezpočet konob. Na tuto promenádu ústí většina uliček vedoucích z hlavní třídy dolů k moři. Z druhé strany je lemována oblázkovými a skalnatými plážičkami. Občas na ní bývají koncerty a různá kulturní vystoupení.

Půjdeme-li dál na východ, dovede nás k malému, ale pěknému kempu s názvem Glavna plaža. Je situován mezi palmami v zahradě domu a od promenády je oddělen kamennou zídkou. Počet míst je omezený a už na začátku sezóny byl beznadějně plný. Po schůdcích dolů pak promenáda pokračuje do zátoky Trstenica na hlavní pláž. Ta je v přední části písčitá s oblázky a postupně přechází na oblázkovou. Je rozlehlá, pojme pom�rně velké množství lidí a v sezóně je na ní rušno. Přístup do vody je příjemný, vhodný i pro děti. Není zde mnoho stínu, takže do plážového zavazadla je dobré přibalit slunečník. Na samotném konci pláže je místo pro nudisty. Výhled je na otevřené moře, posázené malinkými ostrůvky.

Kdo zavítá do Orebiče, neměl by si nechat ujít vyjížďku lodí do města Korčula na nedalekém stejnojmenném ostrově. Plavba trvá zhruba dvacet minut a lístek stojí 12 Kn. Loď vyplouvá z přístaviště v pravidelných intervalech. Je dobré pohlídat si čas návratu posledního spoje, který bývá mezi 22. a 23. hodinou. Z Orebiče je na ostrov i trajektové spojení – do části Korčula-Dominće. Orebič Pelješac Chorvatsko


Starobylá Korčula ožívá v podvečer a pak dlouho do noci kypí životem. Historické jádro, rozkládající se na malém vršku ze tří stran obklopeného mořem, je protkáno uzounkými uličkami, z nichž v každé objevíme nějakou tu konobu, obchůdek se suvenýry, či jen zajímavě vypadající domovní průčelí.

Jachtaři, připlouvající do Korčuly, mají k dispozici velkou a dobře vybavenou marínu, nacházející se v těsné blízkosti poloostrůvku s historickým jádrem. Celkově je město velmi „fotogenické“ a záběry z něj patří k ozdobám alba z dovolené.

Korčulu a Orebič ocení společensky založení návštěvníci Pelješacu, kteří se o dovolené chtějí bavit a mají rádi kolem sebe lidi, ubytování pak naleznete v mnoha hotelích či soukromých apartmánech.

Článek byl převzat ze serveru www.ubytovaniv­chorvatsku.cz
Continue Reading

Chorvatsko

Kam do Chorvatska? Objevte historické památky, nádhernou přírodu i místní kuchyň

Published

on

By

estože máme návštěvu Chorvatska spjatou zejména s koupáním a odpočinkem, Jadran toho nabízí mnohem víc. Širokou nabídkou pohodlných a moderních apartmánů počínaje a historickými památkami konče. Proč se vydat na dovolenou do Chorvatska a co při tom zažít a jaká místa navštívit?

Ubytování v soukromí a naprostém pohodlí

Žádná dovolená se neobejde bez vhodně zvoleného ubytování, ve kterém se vyspíte dorůžova a vychutnáte si podobné pohodlí jako u sebe doma. Komfortní apartmány v Chorvatsku jsou běžným standardem a vy tak můžete strávit dovolenou na pobřeží, kochat se výhledem na moře ihned po probuzení nebo se třeba ubytovat v rušném a živém městečku a mít tak okolní dění a každodenní ruch na dosah ruky.

Do jaké části Chorvatska se vydáte?

Při výběru místa své další dovolené v Chorvatsku si můžete vybrat z mnoha možností. Mezi ty nejoblíbenější turistické lokality patří:

 • Istrie
 • Kvarnerský záliv
 • Severní Dalmácie
 • Střední Dalmácie
 • Jižní Dalmácie
 • Istrie

Velké oblibě se Istrie těší zejména díky své lokalitě. Nachází se totiž na severovýchodě země a je tak velmi snadné se sem dopravit vlastní vozem. V Istrii byste si neměli nechat ujít návštěvu autentických městeček a také větších měst – Puly a Rovinje.

Kvarnerský záliv

Oblast Kvarnerské riviéry se rozprostírá mezi městy Opatije a Duga Uvala. Díky tomu, že je tato oblast chráněna vysokým pohořím, jedná se o skvělou lokalitu pro zimní dovolenou. Kvarnerský záliv se dále dělí na záliv Kvarner, Rijecký Záliv a záliv Kvarnerić.

Dalmácie

Protože oblast Dalmácie je poměrně velká, dělí se na severní, střední a jižní. Severní Dalmácii dominuje přístavní město Zadar, které je plné historických památek a jedná se o skvělý výchozí bod pro pořádání výletů. Střední Dalmácie je populární díky Makarské riviéře, která je v hlavní turistické sezóně velmi vytížená. Jižní Dalmácie má své centrum v Dubrovníku, který je zařazen v seznamu UNESCO.

Chorvatské kuchyni neodoláte

Při návštěvě Jadranu byste se neměli bránit ochutnávce místní kuchyně. Zatímco salát z krabích tyčinek si můžete připravit v pohodlí své kuchyně, ombolo, neboli vepřové jemně uzené maso, které se připravuje na žhavém uhlí, si lépe vychutnáte v některé místní restauraci. Stejně tak i černé rizoto barvené inkoustem ze sépií, krevety na buzaru a kalamáry plněné pršutem a parmezánem. V přímořských částech země si nesmíte nechat ujít příležitost pochutnat si na rybách a mořských plodech. Způsobů jejich přípravy je tolik, že nebudete vědět, co ochutnat první. Za zmínku ale stojí i sladké pokrmy, kterými je Chorvatsko vyhlášené.

Vzhůru za památkami UNESCO

V Chorvatku se nachází řada míst, která mají své čestné místo v seznamu UNESCO. Chcete-li se vydat po stopách UNESCA, navštivte:

 • Diokleciánův palác ve Splitu
 • historické centrum Dubrovníku
 • národní park Plitvická jezera
 • město Trogir
 • katedrálu svatého Jakuba v Šibeniku
 • Starigradské polje na ostrově Hvar

Vyzkoušejte nové sporty

Až budete mít prozkoumaná všechna zajímavá místa v okolí a dostanete chuť na aktivní odpočinek, co takhle vyzkoušet některý z vodních sportů? Pronajmout si můžete vodní skútr, vyzkoušet potápění anebo se projet v kajaku na moři. Nabídka nejenom vodních sportů je na Jadranu obrovská. Máte i nějaké jiné oblíbené místo pro slunnou dovolenou na Jadranu? Podělte se o něj s námi.

Poznejte Chorvatsko zblízka a na vlastní kůži. Ochutnejte místní kuchyni, navštivte historická místa, seznamte se s místní kulturou a objevujte nekonečné pláže, které lemují pobřeží celého státu. Dovolená v Chorvatsku je zkrátka sázkou na jistotu.

Zdroj obrázku: daliu / Shutterstock.com

Continue Reading

Chorvatsko

Dovolená v chorvatském Splitu – v druhém největším městě Chorvatska

Published

on

By

Split je dalším chorvatským městem, které je opravdu dobře známé letovisko především díky své historii. Leží jižně na chorvatském pobřeží u Jadranu v oblasti zvané Dalmácie, což se volně překládá jako rozcestník a není pochyb o tom, že svému názvu dělá čest.

Podívejme se blíže na historii města

Město bylo založeno římským panovníkem Diokleciánem. Split byl nepřetržitě využíván jako přístav a byl považována za jedno z nejpřednějších prosperujících měst v Chorvatsku. Díky druhé světové válce a Němců, bylo město velmi poškozeno. I přesto, že se na městě silně podepsala historie, má co nabídnout. Mezi památky, které vás naprosto uchvátí, patří Diokleciánův palác, který měl sloužit pro poslední odpočinek římskému císaři Diokleciánovi. Co vás možná zaskočí, tak je fakt, že původně mělo jít o vilku.

Další zastávkou je pevnost Gripe, které během války ochránilo město před tureckými nájezdy. Nesmíme opomenout ani kostel svatého Františka a františkánskou řeholní komunitu, kde jsou uloženy ostatky zásadních osobností z historie.

Čas vše napravil

S příchodem nového času se město začalo konečně takříkajíc obestavovat. Obecně je historické centrum Splitu výjimečné a tak klasické chorvatské domy najdete prakticky na každém kroku. Nepochybujte o tom, že se dostanete i do uliček, které nejsou u cestovatelů tak známé. Zde budete moci objevit tu správnou atmosféru, která se nezměnila ani v nejhorších časech. Nepochybně se vydejte na procházku po zapadlých cestách, jako je Bosanská nebo Zadarská. V případě, že potřebujete nechat odpočinout svým nervům, navštivte park Emanuel Vidovic nebo Josip Jurja Strossmayer.

Kam se ještě vydat?

Trogir

Tento památný diamant Chorvatska, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, je vzdálen téměř půl hodiny jízdy autem od Splitu. Trogir je jedním z nejvýznamnějších míst v Dalmácii. Je to město plné úchvatných paláců, tajných cest a měšťanských domů.

Jděte po stopách Khaleesi

Městské muzeum v Chorvatsku bylo domovem mýtických zvířat, dětí Matky draků ve hře o trůny.

Běžte na ochutnávku vín

Vyhlášené víno z Chorvatska můžete ochutnat hned u vinařů na vinicích nebo v restauracích. Když už se sem vydáte, rozhodně si objednejte alespoň jedno z těchto vín:

·        Graševina

·        Malvasia istrijská

·        Plavac mali

·        Žlahtina

·        Frankovka

·        Tramín

Modrá jeskyně na ostrově Biševo

Chorvatské moře každého uchvátí, protože je opravdu modré. Chcete-li se vydat tam, kde je moře nejvíce modré, zajeďte si vypůjčenou lodí do Modré jeskyně.

Pokud máte cestovatelského ducha, nezapomeňte navštívit následující:

·        Splitské město

·        Podmořský svět

·        Národní park Krk

·        Promenádu Riva

·        Aqua park Bačvice

·        Park Šuma Marjan

·        Pevnost Klis

·        Zlata vrata

·        Katedrála svatého Dominika

Jak ušetřit za letenky?

Cena letenky se pohybuje kolem 2-5 tisíc, ale občas se můžete nachomýtnout k lepší nabídce. Zkuste jednou vystoupit z komfortní zóny a dejte na last minute Chorvatsko. Každopádně k letence započítejte i cestovní pojištění, které se mnohým opravdu vyplatilo. Kromě toho si předem zjistěte jestli máte platný občanský průkaz.

Pokud se nadchnete k trávení dovolené v Chorvatsku, vždy si hlídejte podmínky pro vstup do země autem a na palubu letadla. Společnost se kterou letíte může mít odlišné požadavky, než jaké jsou podmínky ke vstupu do země. Kromě toho se liší i podmínky cestování mezi společnostmi. Pánové, oblečte si vaši dovolenkovou pánskou košili, dámy šaty a vyražte k oblíbeným místům Chorvatska.

Zdroj obrázku: trabantos / Shutterstock.com

Continue Reading

Chorvatsko

Dovolená v Chorvatsku nikdy neomrzí – hotely Crikvenica a Novi Vinodolski nabízejí neskutečný komfort a výhled na Jadran

Published

on

Milovníci vodních radovánek, historických i přírodních drahokamů a pravé letní pohody neodolají dovolené v Chorvatsku. Ruku na srdce. Relaxace v chorvatském přímoří je jako stvořená pro rodiny s malými dětmi, aktivně žijící jedince i seniory, protože nabízí neskutečné množství zábavy i poznání.

Jakmile si rezervujete ubytování v Chorvatsku, můžete se těšit na nekonečný zdroj zábavy ve vodě i na pevnině. Oblíbíte si koupání v Jaderském moři, lenošení na písečných kobercích, výlety po malebném okolí i noční život, na který dlouho nezapomenete.

Cíl trasy? Dechberoucí letovisko Crikvenica!

Útulné hotely v chorvatském přímoří vás překvapí stejně jako zdejší krajina. Hlavními centry jsou Crikvenica, Selce a Novi Vinodolski. Jedná se o oblast od Rijeky až po Karlobag. Jakmile se rozhodnete pro hotely Crikvenica, nešlápnete vedle. Každý den se budete slunit na krásných oblázkových plážích, navštívíte slavnosti spojené s rybářstvím a vyzkoušíte pestrou paletu vodních sportů. Oblíbená destinace Čechů je proslulá dlouhou pláží – Gradska plaža. Pyšní se pozvolným vstupem do moře, dokonce je upravená pro tělesně postižené výletníky. Volné chvíle lze trávit jachtingem, windsurfingem, potápěním, ale také plážovým volejbalem, tenisem a cyklistikou.

Za kulturou i koupáním do Novi Vinodolski

Prahnete-li po odpočinku a lenošení na pláži, ale chtěli byste poznat i historické šperky Chorvatska, navštivte Novi Vinodolski. Vaše kroky povedou k hradu, ke kostelu sv. Filipa anebo do místního muzea. K nejzajímavějším výletním cílům patří Bribir, kde spatříte barokní kostel s unikátním interiérem. Nenechte si ujít ani výlet lodí do Vrbniku, Bašky anebo na ostrov Krk.

Plánování dovolené v Chorvatsku není jen tak, ale hotely a ubytování na Hotely.cz vám představí atraktivní nabídky, kterým nelze odolat.

Continue Reading

Nové články