Obrovské jeskyně a dračí embryo ve Slovinsku

0
179

Možná jste se ještě nerozhodli, kam se letos vydáte na dovolenou. Doporučuji Slovinsko, které je sice malé, ale podivuhodné svou přírodou, která člověka dokáže překvapit.


Jeskyně Jama Postojna jsou jedny z největších jeskyní na světě. Jeskynní systém je dlouhý 25 kilometrů a je starý 2 miliony let. Vnitřní prostory jeskyně byly poprvé prozkoumány až v roce 1818, jen několik dní před příjezdem císaře Františka I. A hned v následujícím roce byla povolena první organizovaná prohlídka pro skupinu návštěvníků, v níž byl arcivévoda Ferdinand. A tak začal v Postojne turistický ruch. Turistický jeskynní okruh je dlouhý 5,7 kilometrů, a tak by jeho procházka trvala dlouho. Na pomoc tedy přišla technika a 4 kilometry zvládne první podzemní vláček na světě. Projíždí několika jeskyněmi až se dostane do „Koncertne Dvorane“, která je v jeskynním systému ta největší a pojme na koncertních vystoupeních až 10 000 návštěvníků. Zní to až neuvěřitelně, že se do jedné jeskyně vejde tolik lidí, že? Jeskyně má tak bohatou krápníkovou výzdobu, že člověk nestačí žasnout. Vypadá to tam jako v nádherné pohádkové podzemní říši.

Takže jednou světovou raritou je podzemní vláček a druhou je tzv. „lidský ryba“, latinsky zvaná Proteus Anguinus a česky to zní macarát jeskynní. Tento tajemný tvor je malý živočich, který žije po staletí ve tmě krasových jeskyní jen ve Slovinsku. Měří asi 25–30 cm, má dlouhý ocas, který používá k plavání, ale pohybuje se také kroucením těla jako had. Jeho oči jsou potaženy blánou a je tedy slepý, ale asi rozeznává světlo od tmy, neboť v jeskynní nádržce, kde je vystaven na odiv návštěvníkům, se snaží pobývat v nejtmavším koutě. Proč se této tajemné rybě říká také „lidská ryba“? Protože barva její kůže připomíná lidskou pokožku.


V 17 století psal kronikář Valvasor o strachu a úžasu místních lidí, kteří našli v krasovém prameni „dračí embryo“. Vše se vysvětlilo až o století později, když v roce 1768 byl „drak“ pojmenován Proteus Anguinus a prohlášen za světovou raritu.

Pokud se rozhodnete Jamu Postojnou navštívit, pak je nutné se připravit na to, že v jeskyních je celoroční teplota 8 stupňů a vlhkost 95 procent. Jeskyně leží asi 45 km jihozápadně od hlavního města Slovinska – Ljubljaně.