Nový Zéland – nejhezčí krajina na konci světa

Každý z nás někdy slyšel o Novém Zélandu a jeho úžasné přírodě. Jistě si vybavíte detaily z filmu Pán prstenů anebo si představíte nekonečná stáda ovcí. Ale jak tato krajina doopravdy vypadá?

Procestoval jsem téměř celý Nový Zéland, jak Severní tak Jižní ostrov. Celá cesta se dá zvládnout asi za tři týdny. Pokud se rozhodnete navštívit jen jeden ostrov, bude Vám stačit sedm až deset dní. Když se zeptáte místních, který ostrov je hezčí, pravděpodobně uslyšíte odpověď Jižní ostrov. To se zdá logické, protože Jižní ostrov je větší a nabízí větší rozmanitost, není tak hustě obydlený jako ostrov Severní. Z pohledu Evropana, který již zná hory, jezera a pastviny se může lehce stát, že ho zaujme výrazněji ostrov severní.


Národní park Mount Cook

Má cesta začíná v největším městě Jižního ostrova, Christchurch. Cestujeme autem ve dvou lidech a to v měsíci lednu, což je na Zélandu hlavní turistická sezóna a zároveň má být nejteplejší počasí. Z Christchurch ležícím na východním pobřeží se vydáváme křížem k pobřeží západnímu, které slibuje mnoho zajímavostí. Severně od Christchurch můžete narazit také na zajímavá místa, jako jsou horké prameny, tuleni apod., ale to nás čeká i na jiných místech naší cesty, a proto se vydáváme opačným směrem na jihozápad. První zastávkou je jezero Tekapo, které má nepopsatelně mléčně zelenou barvu a vypadá doslova jako namalované. Nedaleké vrcholky hor jen podtrhují atmosféru a dávají tušit, jak bude vypadat naše další zastávka v Národním parku Mount Cook plném hor a ledovců. Zde najdete nejvyšší horu Zélandu Mt. Cook a můžete si vybrat z mnoha krásných treků vedoucích tímto parkem. My jsme si zvolili asi čtyřhodinový trek, který vede horskou přírodou s výhledem na nedaleké ledovce. Parádní!

Zlatokopové v Arrowtownu a horský Queenstown

Pokračujeme dále přes typické zélandské vesničky, kde benzinky i obchůdky často zavírají již v pět odpoledne. Kouzelná atmosféra kolem jezer a pastvin plných ovcí pokračuje až do Queenstownu. Nedaleko tohoto známého městečka jsme se zastavili v Arrowtownu, původně zlatokopeckém městečku, dodnes udržovaném v historickém duchu. Teď už nás ale čeká Queenstown, kouzelné město zasazené mezi hory a kaňony u břehu jezera. Toto městečko je vyhlášenou destinací pro turisty, nabízí nekonečné množství aktivit a výletů. Můžete vyrazit na horská kola, rafting, bungee jumping, skok z padáku nebo jen lanovkou na nejvyšší kopec a nádherný výhled do okolí. Městečko má kouzelnou atmosféru i ve svém centru, najdete zde mnoho restaurací a kaváren, v létě také pláž a v zimě slouží jako centrum pro okolní lyžařská střediska.

Fjordy v Národním parku Fiordland


Z Queenstownu se často vyráží na Milford Sound a přesně to děláme také my. Milford Sound je údajně nejhezčí mésto Nového Zélandu. Nachází se v srdci národního parku fjordů. Potíž bývá často s počasím, často prší a je mlha. Nezbytností je výlet na lodi, která vá s vezme mezi strmé soutěsky fjordů, kolem nesčetných vodopádů a uvidíte i tuleně. Většina turistů se shoduje, že i přes déšť a nevlídné počasí tento výlet lodí stál za to. Milford Sound je na naší trase trošku zajížďka, a tak trávíme další den na cestě zpět do Queenstownu. Zde se již moc nezdržujeme a ujíždíme severně k vyhlášeným ledovcům.

Jezero ve Wanaka

Projíždéme typickou krajinou po západním pobřeží, odpočíváme v malebném městečku Wanaka, kde si u jezera dáváme typické Fish and chips (rybu s hranolkami). Život na Jižním ostrově ubíhá velmi poklidným tempem. Další den jsme již u obřího ledovce Franz Josef. Je jen málo ledovců na světě, který se plazí až těsně k zelenému lesu do nížiny. Za slunečného počasí je to nádhera, bílá masa ledu, která se třpytí do modra a s okolními vodopády a zeleným porostem vytváří krásnou podívanou. Doporučuji si zaplatit organizovanou tůru na ledovec samotný, což je velký zážitek. Od ledovců směřujeme dále k severu do teplejších oblastí. Čeká nás zastávka v Punakaiki, známém to místě západního pobřeží pro své „palačinkové skály“. Opravdu krásné místo, tak jako celá následující cesta po pobřeží dále na sever, s mnoha úžasnými vyhlídkami.


Rozmanitý Národní park Abel Tasman

Na několik dní se zastavujeme na úplném severu Jižního ostrova u vyhlášeného Národního parku Abel Tasman. Toto místo jen podtrhuje pestrost Nového Zélandu, kdy jsme se v rámci jednoho ostrova přemístili od hor, fjordů, jezer, ledovců až ke krásným plážím. Tento národní park je opravdu nádherný, ať už si ho projdete pěšky nebo si půjčíte kánoe. Místní pláže s azurovou vodou patří k nejhezčím a na některých místech najdete dokonce i tuleně! Nedaleko Abel Tasman se naloďujeme na trajekt, který nás veze na Severní ostrov.

Severní ostrov Nového Zélandu

Po několikahodinové projížďce na trajektu dramatickou krajinou, se vyloďujeme ve Wellingtonu, hlavním městě Nového Zélandu. Po krátké prohlídce tohoto moderního města vyrážíme dále k severu. Blížíme se do krajiny sopek a geotermické činnosti. Za pěkného počasí vidíme čnít ze středu severního ostrova několik sopek. V okolí můžete vidět pastviny s dobytkem a ovcemi.

Fakta o Novém Zélandu

  • Nový Zéland se rozkládá na dvou ostrovech – Severním a Jižním.
  • Hlavním městem je Wellington.
  • Žije zde více ovcí než lidí.
  • Nejlepší čas vydat se na Nový Zéland je od října do dubna.
  • Lyžařská sezóna je od června do září.
  • Zpáteční letenka ČR – Nový Zéland již od 25.000 Kč.

  • Na viva-australie.cz najdete širokou nabídku poznávacích balíčků po Novém Zélandu.

Vulkány v Národním parku Tongarino


Severní ostrov sám o sobě je rušnější než ostrov Jižní. Poznáte to na silnicích, četnosti měst a počtem obchodů a fast foodů kolem silnic. Pomalu se blížíme k Národnímu parku Tongarino, kde můžete vyrazit na vyhlášený celodenní i vícedenní trek k sopkám a krásným jezírkům. Nedaleko už se rozléhá velké jezero Taupo, poblíž kterého již narazíte na geotermickou činnost v podobě horkých pramenů.

Od tohoto jezera je to již kousek do vyhlášeného města Rotorua, které je zároveň Mekkou turismu. Celá oblast Rotoruy je ovlivněna vulkanickou činností, najdete zde mnoho parků vybudovaných na lávových polích, s jezery ze kterých stoupá horká pára, gejzíry horké páry, bublající bahna a siřičité pole, kde je půda zbarvena do všech barev. Bublající jezírka se spoustou dýmu najdete dokonce i v obyčejném parku uprostřed města. Turisté hojně vyhledávají horké lázně a koupele a my nejsme výjimkou, jsou zde za menší poplatek na každém kroku. Rotorua je také centrem adrenalinových aktivit a původní kultury Maorských obyvatel. Navštívit můžete Maorskou vesnici nebo si třeba vyzkoušet zorbing, extrémní rafting apodobně. Rozhodně je to místo, kde se dá strávit několik příjemných dnů.

Nejsevernější část Zélandu – Coromandel

Z Rotoruy se dá vyrazit různými směry. Na západ najdete obrovský labyrint jeskyní a vodních cest, směrem na východ zase známé vinařské oblasti. My však pokračujeme dále na sever, do nedaleké oblasti zvané Coromandel. To už jsme uplné v severní části Zélandu, typické je teplé počasí podobné tropickému, což se projevuje na bujné vegetaci. Coromandel má krásné pobřeží a pláže, je jako stvořený pro koupání a relax, ale typické turistické resorty zde moc nenajdete. Vyhlášená jsou dvě místa, jedním je „Hot water beach“, kde si při odlivu na konkrétním místě na pláži vyhloubíte díru v písku a ta se Vám zaplní horkou vodou. Působí zde ještě pozůstatky vulkanické činnosti a voda je ohřívána z vnitra země. Je zážitek sedět si ve vlastním horkém bazénku a pár metrů před sebou mít studený oceán. Druhým známým místem je vyhlášená pláž „Cathedral beach“, některými považována za vůbec nejhezčí pláž na celém Zélandu. K pláži vede pěkná procházka po pobřeží. Odměnou je opravdu krásná pláž s azurovou vodou, zasazená mezi velké vyčnívající skály, které mohou připomínat katedrálu.


Moderní Auckland

Z této oblasti to již není daleko do největšího města Zélandu – Aucklandu. Moderní a dynamické město, kde se potkávají kultury celého světa má pěkný přístav a architekturu. Výběžek severně nad Aucklandem zvaný „Bay of Islands“ je turistickou oblastí, kde najdete příznivé klima pro letní dovolenou a radovánky na pláži. Pro nás je ale konečnou stanicí, z které odlétáme do Austrálie. Nový Zéland je úžasnou krajinou. Těžko na světě najdete jinou zemi, která nabízí větší přírodní rozmanitost. Stejně težké je vybrat jedno nejjhezčí místo na těchto ostrovech, Zéland prostě stojí za to vidět!


Autorem článku je Karel Topič, specialista na exotické zájezdy na míru, z cestovní kanceláře dovolenánapřá­ní.cz, kde najdete kompletní nabídku exotických zájezdů na míru do celého světa.

Doporučené články