SOUTĚSKA SAMARIA

Příjemným dobrodružstvím, které obohatí váš pobyt na Krétě, může být túra soutěskou Samaria. Leží na jihovýchodě ostrova a je součástí krétského Národního parku Samaria. Vydejte se tedy společně s námi obdivovat kouzlo přírody mezi skalami.

Dílo dešťové vody

Historie soutěsky Samaria sahá hluboko do minulosti. Podle odhadů odborníků na geologii vznikla asi před 14 miliony let. Posuv zemských ker tehdy způsobil propad půdy. Nevšední dílo přírody má dále na svědomí především dešťová voda. Hloubila tvar od severu k jihu země tak dlouho, až vytvořila skalní průrvu. Její stěny jsou někde vysoké až 3,5 metru. Zachování přírodního útvaru v neporušeném stavu pomohly především hory, které dělí Národní park Samaria od východu ostrova. Na délku měří soutěska 16 kilometrů, a proto se o ní hovoří jako o vůbec nejdelší v Evropě. V některých místech se zužuje na pouhé 3 metry a průchod v ní tedy příliš nedoporučujeme lidem, kteří trpí klaustrofobií.

Nezapomeňte si pevné boty

Pro mírně zkušené turisty je ale dovolenkový výlet do soutěsky nespornou výzvou. Celá trasa se vyznačuje kamenitým terénem, takže si obujte pevné boty, které vás nebudou tlačit ve špičce. Nezapomeňte na pokrývku hlavy chránící před všetečnými slunečními paprsky. Do batohu či tašky si přibalte lahev s vodou a také malé občerstvení, abyste měli z čeho doplňovat energii. Na cestě nepotkáte žádné stánky s bagetami, a tak se musíte spolehnout na vlastní zásoby. Vodu si ovšem můžete doplňovat z pramenů, které v soutěsce vyvěrají. Myslete na to, že se v soutěsce nesmí kempovat, rozdělávat oheň, koupat se v potůčcích a odhazovat odpadky. Také neničte rostliny a historické budovy, ani nelovte živou zvěř. Kouřit můžete jenom na vyhrazených místech. Domácí mazlíčci, kteří vás budou doprovázet, nesmí být volně puštěni. Určitě ale budete tato omezení respektovat, jistě jste ohleduplní k přírodě.

Obdivujte vzácné orly i historické stavby

V průběhu pochodu mějte oči otevřené a dívejte se kolem sebe. Najdete zde přes 450 různých druhů rostlin a některé patří mezi naprosté unikáty. Nikde jinde na světě je neuvidíte. Takovou vzácností je třeba léčivý Dictamus nebo Ebenus cretica s překrásnými květy. Nebudete-li dělat příliš velký hluk, možná spatříte i některá zvířata, především krétskou ještěrku, stromovou žábu či dva druhy vzácných orlů – orla Bonelliho a orla zlatého. Narazíte i na pozůstatky historického osídlení, například kostel z roku 1379 zasvěcený Panně Marii.

Vyzkoušejte si hřbet osla

Může se stát, že vám na konci vaší pouti budou docházet síly. I na takové případy ale jsme připraveni. Můžete se posadit na hřbet některého ze svalnatých oslíků. Zvířata jsou na lidi zvyklá a bezpečně vás dopraví do cíle. Budete mít ještě jeden nevšední a lehce adrenalinový zážitek navíc. Vždyť kolikrát za život se vám podaří jet na oslu? Soutěska na Krétě je pro turisty otevřena od 1. května do 31. října od 7 do 16 hodin. Je ovšem příjemnější absolvovat túru mimo hlavní letní sezónu. Tehdy se do soutěsky vydává méně turistů a i počasí bývá příznivější pro fyzickou aktivitu.

Dostanete se až k moři

Vstup do soutěsky Samaria začíná v Xiloskalu na náhorní planině Omalos ve výšce 1200 m. n. m. Odtud následuje poměrně prudký sestup až na dno kaňonu, kde se můžete kochat pohledem na krásnou neporušenou přírodu. Dál budete pokračovat nejužším místem soutěsky, nazývaným Železná brána. Postupně se dostanete až k moři, kde soutěska končí u vesnice Agia Roumeli. Narazíte zde na několik menších taverniček. Obzvlášť romantické je, že odsud už nevede žádná silnice. Můžete si zde dopřát příjemnou relaxaci ve vlnách Libyjského moře. Pak už na vás bude čekat loď do Chora Sfakion. Jakmile tam doplujete, autobus vás doveze zpátky do vašeho místa pobytu na Krétě.

Doporučené články