Jak se sbalit na trek: Najděte rovnováhu mezi přeplněným batohem a chybějícími nezbytnostmi

0
371

Jestliže se chystáte na trek, pak může být hlavním problémem správně se na cestu sbalit. Je totiž těžké uvědomit si, co ve skutečnosti opravdu budete potřebovat, a co by vás naopak mohlo při cestě akorát zbytečně zdržovat nadměrnou váhou. Minimalismus není vždy ta pravá cesta, jelikož když vás potká špatné počasí nebo větší hlad, budete mít značný problém.

Co budete vlastně potřebovat?

To, co ve skutečnosti ve vašem batohu nesmí chybět, se odvíjí od podmínek a typu aktivity, na kterou se chystáte. Rozhodovat byste se měli spíše pro věci k základnímu přežití a alespoň nějakému komfortu. Je však dobré to nepřestřelit. Mnohdy totiž na cestě zjistíte, že s sebou nesete spoustu zbytečných věci, bez nichž byste se obešli.

Přizpůsobte se

Vždy se přizpůsobte tomu, na jaký trek vyrážíte. Obecné poučky vám mohou pomoci se základním balením, avšak dejte si pozor, abyste měli vše potřebné. Je totiž rozdíl, jestli vyrážíte na několikadenní výpravu mimo civilizaci do náročného terénu, nebo jdete spíše na lehčí výlet, při kterém počítáte se stravováním v horských chatách a podobně.

Jestliže s treky teprve začínáte a potřebujete sehnat všechno vybavení, pak neváhejte s nakupováním online. E-shopy totiž mnohdy nabízí výhodný nákup. Seženete tak vše potřebné na jednom místě a za příznivé ceny.

Rozložení váhy

Ať už se rozhodnete vzít si s sebou cokoliv, je důležité mít kvalitní batoh a dobře to do něj poskládat. Zabalit všechny věci tak, aby se vám batoh dobře nesl a zároveň jste měli vše podstatné po ruce, to dokáže být opravdu oříšek.

Pro správné nošení byste těžké věci měli balit co nejblíže lopatkám. Díky tomu totiž využijete nejlépe konstrukci krosny k rozložení zátěže. Dále už pak záleží na tom, co chcete mít navrchu a dobře přístupné. Pokud s sebou nesete více těžkých věcí a vyráží vás víc, rozložte si raději váhu mezi více lidí.

Úprava batohu

Základem je vždycky kvalitní batoh. Tento kousek vybavení totiž dokáže výrazně ovlivnit to, jak si celou výpravu užijete. Rozhodně se tedy nevyplatí na něm šetřit. S nenastavitelným batohem, který se bude leda tak zařezávat do ramen, se rozhodně nevyplatí na trek vyrazit.

Vybrat tu pravou krosnu může být náročné, nechte si proto klidně do začátku poradit od známých, kteří už mají zkušenosti a třeba vám i mohou batoh půjčit. Díky tomu získáte představu o tom, co vlastně chcete. Vždy však jděte po kvalitě, ta je opravdu důležitá. Díky webu Futuriko.cz navíc můžete získat slevové kupóny, díky nimž vás nákup nevyjde tak draho.

Vhodné oblečení

To, jaké oblečení si s sebou vzít, samozřejmě záleží na ročním období a oblasti, kam se vydáváte. Nabízí se však základní doporučení, co vám zaručí nejen tepelný komfort. Mezi vybavení, které by vám v chladnějším období rozhodně nemělo chybět, patří:

  • funkční spodní prádlo a ponožky,
  • dvě funkční trička,
  • hřejivá vrstva – například fleece nebo merino,
  • softshellová bunda,
  • nepromokavá vrstva,
  • prodyšné kalhoty, knim do chladného počasí i spodní dlouhé kalhoty z merina,
  • nepromokavé

Chybět samozřejmě nesmí ani kvalitní trekingová obuv.

Drobnosti, co se mohou hodit

Všechny ty základní věci, které budete potřebovat, jistě dáte dohromady. Nabízí se však ještě několik doplňků, co se vám také mohou hodit. Jedná se například o nepromokavý obal na mapu či nepromokavý vak na cokoliv. Užitečné mohou být také náhradní tkaničky do bot nebo baterky do čelovky. Po ruce byste měli mít také alespoň kousek duct tape či pár metrů repky.

Ať už jste zkušený cestoval, či nikoliv, může se stát, že se vám nepovede všechno vybavení dostat do batohu. Proto jsou důležitá různá poutka a popruhy zvenčí krosny, na které připevníte věci, co už se dovnitř nevešly. Navíc je můžete využít třeba také jako přenosný sušák.

Zdroj obrázku: {Billion Photos} / Shutterstock.com