Cestování s kolem do zahraničí

Mnoho z nás si rádo vyjede na kole nejen v okolí domova či třeba do stovky kilometrů daleko, ale i někam do cizích zemí. Většinou nabalíme vše potřebné do auta, kolo či kola umístíme na střechu, ale lépe na zadní nosič kol, a vyrážíme. Na co ale nezapomenout, abychom v cizím kraji neřešili nepříjemnosti a nemohli si aktivní dovolenou na kole skvěle užít?

Vybavení pro děti i dospělé

V první řadě je potřeba zkontrolovat všechno vybavení a doplňky ke kolu i cyklistovi, tedy nám. Nesmíme zapomenout na lepicí rychlo-sadu, hustilku, zkontrolovat pro jistotu pláště, dotáhnout šrouby. Jestliže jedeme do hor a čeká nás týden či dva strávený v terénu, vyplatí se nechat si kolo zkontrolovat v profi servisu. Ve vybavení byste měli mít i potřebné klíče, abyste si základní poruchy zvládli opravit, budete-li daleko od civilizace.

Ať už jedete sami, s partnerem nebo dětmi, myslete na bezpečnost a přibalte všem přilby. Úraz hlavy vás ohrožuje na životě v jakékoli věku.

Myslete i na oblečení. Ať už používáte trekingová kola, horská kola nebo třeba gravel kola, hodit se vám bude funkční prádlo, nepromokavá bunda, cyklistické kalhoty a kvalitní obuv. Je na vás, zda budete jezdit v cyklo obuvi nebo ne, záleží na vašem terénu, pohodlí, i intenzitě ježdění. Skvělé jsou i speciální brýle oranžovo-žluté barvy, které vám umožní lepší vidění v šeru.

Pokud vás pojede víc a budete se pohybovat i na cestách s klasickým provozem, použijte reflexní vesty alespoň u prvního a posledního člena skupinky. Řidiči to ocení a vy budete ve větším bezpečí.

Pro všechny případy přibalte i dezinfekci, náplasti a obvaz, kdybyste zažili ošklivější pád z kola a odřeli se.

Nezapomeňte se pojistit

Kromě všeho vybavení nesmíme zapomenout ani na kvalitní pojištění. Jestliže chcete v zahraničí jezdit po cyklostezkách, bude pojištění trochu jiné, než když jdete jezdit do hor, nebo se chcete věnovat speciálním adrenalinovým sportům s kolem. Je důležité pojišťovnu přesně informovat, co budete s kolem dělat a vybrat to správné pojištění. Tak se vám nestane, že by vám v případě nehody nechtěla pojišťovna proplatit hospitalizaci, ošetření u lékaře, výjezd sanitky nebo převoz domů. Pozor i na dostatečné krytí.

O cyklostezky a zajímavé trasy se zajímejte s předstihem

Někdo rád jezdí naslepo a o tom, kde se na kole vydá, se rozhoduje až na místě. To je ale škoda. Pokud se podíváte již doma, co v okolí, kde se chystáte můžete najít, projedete mnohem víc míst. Jednoduše budete připraveni a místo budete trochu znát.

Dobré je podívat se i na tipy jiných cestovatelů a turistů, kteří v dané lokalitě pobývali. Mnohdy vám sdělí zajímavosti, které bez live zkušenosti nezjistíte.

Projet na kole zahraniční země je bezva zkušenost, relax a zážitek. Jezděte sami a vyčistěte si hlavu. Jezděte ve dvou, ať se máte o zážitky s kým dělit. A jezděte i s dětmi, aby o zážitky nepřicházely a naučili jste je, že je dobré mít sportovního koníčka, ke kterému třeba povedou i své děti.

Doporučené články