Nejlepší suvenýry: Co originálního si přivézt ze Španělska, Holandska nebo Francie?

Řadíte se k cestovatelům, kteří si kus navštívené země rádi přivezou s sebou domů? Jestliže vás suvenýry v podobě magnetek, přívěsků a dalších kýčovitých cetek nechávají chladnými, čtěte dále. Inspirujte se našimi tipy na originální suvenýry ze Španělska, Holandska nebo třeba Francie.

Španělsko: sherry, keramika, olivový olej

Španělsko je nádherná země, která si vás získá nejen svou přírodou, dobrým jídlem nebo historickými městy. Ať už vyrážíte na jeden z Baleárských či Kanárských ostrovů, nebo vás láká spíš poznávání barcelonské kultury, určitě byste neměli odjet s prázdnou. Co může být vaší hmotnou vzpomínkou?

Láhev sherry – zatímco většina lidí by sáhla po místním víně, jímž je tato prosluněná země vyhlášená, vy si dovezte láhev sherry. Tzv. vino de Jerez je původem z jižní Andalusie, ale najdete ho prakticky v každém španělském supermarketu.

Španělská keramika – Španělé jsou specialisté nejen na víno, ale i na keramiku. Od nádherně zdobených kachlíčků přes barevné designové nádobí, které rozzáří každou kuchyni.

Olivový olej – ano, oliváč si můžete přivézt téměř odkudkoliv, ten španělský však patří mezi ty nejkvalitnější.

Holandsko: vafle, tulipánové cibulky, gin

Když se řekne Holandsko, pravděpodobně se vám vybaví sýry, tulipány a větrné mlýny. Země, jejíž téměř polovina leží pod mořskou hladinou, je mimo jiné perfektním místem pro aktivní dovolenou a zejména pak milovníky cyklistiky a jachtingu. Přívěsek na klíče v podobě malého dřeváku může být roztomilý, ale byl by hřích zůstat jen u něj a nekoupit si také:

Karamelové vafle – dvě dozlatova opečené sušenky plněné sladkou karamelovou náplní, to jsou stroopwafels aneb jeden z oblíbených holandských dezertů. Ochutnejte je čerstvé někde na místním trhu a jedno balení si přibalte do kufru.

Tulipánové cibulky – pro zahrádkáře jsou tulipánové cibulky doslova nutností. Zapomeňte však na nekvalitní cibulky z turistických obchodů, ty beztak nevykvetou, a raději zavítejte do FAM Flower Farm nebo Annemiekes’s Pluktuin.

Holandský genever – historie ginu je sice opředená nejasnostmi, jedno je však nesporné: Holandsko hrálo při celosvětovém rozkvětu ginu důležitou roli. Předchůdcem ginu, jak ho známe dnes, byl právě holandský gin typu genever, který je velmi výrazný a aromatický.

Francie: parfém, makronky, vintage kniha

Francie nabízí mnohem víc než jen magickou podívanou v podobě rozsvícené Eiffelovky nebo croissantů. V kraji vína a chuťových zážitků se můžete slunit na pobřeží francouzské Riviéry, kochat se levandulovými plantážemi v Provenci nebo obdivovat největší písečnou dunu v Evropě kousek od přístavního města Bordeaux. Když přijde na suvenýry, sáhněte po:

Parfému – kde jinde investovat do skutečně kvalitního parfému než ve Francii, která je kolébkou luxusních značek jako Chanel, Guerlain nebo Dior. Paradoxně tam některé parfémy pořídíte dokonce levněji než u nás. Prodej parfémů je proslulý především v Paříži a není tedy divu, že se jí přezdívá nejvoňavější město světa.

Makronkách – co by to bylo za dovolenou ve Francii bez balení pravých francouzských makronek.

Francouzské knihy – zajděte do zapadlého antikvariátu a doplňte svou sbírku knih o pěkný francouzský kousek s duší a příběhem.

 Zdroj obrázku: xbrchx / Shutterstock.com

Doporučené články