Může vás lyžování v zahraničí přijít draho? Ano, dokonce hodně!

Blíží se nám konec roku a s tím jsou spojeny výlety do zahraničí za lyžováním nebo snowboardingem. Pozor ale na to, aby se zimní radovánky nezměnily v drahou noční můru…


Zimní sezóna pomalu klepe na dveře a lyžaři se už nemůžou dočkat sjíždění svahů někde v cizině. A není divu, ideální podmínky, kvalitní sníh… Prostě požitek je rázem někde úplně jinde, než když si užíváte svahy tady u nás. I na zahraniční sjezdovce vás ale může srazit neopatrný lyžař. A problém je na světě. Jenže možná daleko větší než „jen“ způsobený úraz.

Ošetření v zahraničí vyjde dráž

A v horských oblastech obzvlášť. Zde jsou totiž lékařské zákroky dražší. Např. ve Francii za den hospitalizace zaplatíte až 18 eur. V Německu pak i 10 eur. To je ale jen zlomek částky. Samozřejmě je k tomu nutné přičíst i další úkony, které souvisí s ošetřením.

Kartička pojištěnce vás neochrání úplně


Většina Čechů stále spoléhá na to, že se jim buď nic nestane, nebo jim vše pokryje kartička pojištěnce. Omyl! Většina zdravotních středisek (především těch soukromých) totiž kartičku zdravotního pojištění neakceptuje. Nebo jen z části. A zbytek nákladů? Dotyčný musí uhradit ze svého. Pokud si tak třeba v Rakousku zlomíte nohu, můžete mít v peněžence připravených i 100 000 Kč. Při troše štěstí o něco méně.

Prozatím ale mluvíme jen o případu, když vás někdo svou neopatrností zraní. Co když způsobíte škodu někomu jinému vy? I taková situace může nastat. Jedná se pak o případ odpovědnosti za škodu a zdravotní pojištění ho nekryje vůbec. Jenomže zde může dojít třeba až na soudní spor. Veškeré náklady s tím spojené hradíte opět ze svého.

Chraňte se cestovním pojištěním

Nemusíte pak lékařské zákroky platit ze svého, pokryje je pojišťovna (samozřejmě to, co je v rozsahu). Současně byste měli mít ochranu právě u případů, kdy někomu způsobíte škodu, nebo když vám např. zruší let.

„Zimní období většina turistů stále podceňuje a spoléhá jen na své zdravotní pojištění. Spolu s tím se neinformuje, jaká rizika pokrývá např. jejich pojištění k platební kartě. Takový přístup ale není správný. Jen v zimní sezóně zaznamenáváme meziroční nárůst ošetření úrazů, hospitalizací a případů způsobených škod druhým osobám. Průměrné náklady se přitom pohybují okolo 30 000 Kč,“ vysvětluje Petr Hošek, ředitel provozního oddělení AXA Assistance.

Před každou cestou proto zvažte sjednání cestovního pojištění. A to takového, které má vysoké limity krytí (nebo je nejlépe bez nich). Když se vám totiž něco stane, nechcete se strachovat, jestli se vše vejde do limitu.

Základní krytí by mělo představovat minimálně:

  • Pojištění léčebných výloh
  • Pojištění asistenčních služeb (včetně právní asistence)
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění odpovědnosti za škodu
  • Pojištění zavazadel
  • Pojištění proti zpoždění nebo zrušení letu

I připojištění se může hodit

Většina základních variant pojištění do zahraničí pokrývá i různá další rizika – např. sportovní aktivity, obchodní vybavení aj. Současně byste ale měli mít možnost rozšíření o tzv. připojištění. Užitečné může být připojištění rizikových sportů (zejména pokud rádi podnikáte adrenalinové aktivity).

Určitě nezapomeňte na připojištění storna cesty pro případ, že byste ze závažných důvodů nebyli schopni odcestovat, nebo na připojištění domácnosti během vašeho pobytu na dovolené. Informujte se vždy přímo u pojišťovny, co vám nabídne jako možnost rozšíření.

Doporučené články