Mražení – nejlepší metoda pro uchování potravin

0
476

Potravin je pochopitelně chutnají nejlépe čerstvé a také mají tu nejvyšší kvalitu. Právě ta ale postupem času může klesat, třeba u ryb nebo ovoce. Pro zachování kvality je tak nejlepší metoda mražení.

Na dovolené u moře máme vždy pocit, že tamní ryby jsou nejlepší a nejúžasnější a nemohou se rovnat těm, které seženeme doma. Rozdíl není ani tak v druhu ryby jako v tom, že přímo u moře jsou ryby čerstvější a dostanou se na náš stůl mnohem dříve, než když jsme doma ve středu Evropy. Rybí maso se začíná kazit už 3 až 4 dny od výlovu. Za těch pár dní ale jen málokterý dopravce dokáže ryby v perfektní kvalitě dostat na druhou stranu světa. Často tak dochází k zamrazení a následnému rozmrazení na pultech obchodů, což se samozřejmě odrazí jak na kvalitě, tak chuti. U sladkovodních ryb se proto vyplatí nakupovat přímo na sádkách nebo u rybářů a u těch mořských spoléhat spíše na mražené, pokud tedy zrovna nejsme u moře. To samé platí i u masa a hotových jídel. Pokud je potravina čerstvá rychle zamrazena, zachová si po rozmrazení svou kvalitu i chuťové vlastnosti.

Důležitý je nepřerušený mrazící řetězec, v žádné fázi od zpracování až po dodání do naší kuchyně by neměla být teplota vyšší než – 18 stupňů. To je kritická hranice, kdy potraviny už po 20 minutách ve vyšší teplotě ztrácí svou kvalitu a chuť a dochází k procesu rozmrazení. Pak je lepší takové potraviny spotřebovat a nedávat znovu mrazit. V mrazicích boxech běžných marketů se můžeme setkat s teplotou jen kolem – 15 stupňů, ve které jsou uchovány mražené ryby i další potraviny. Když k tomu připočteme čas strávený v prodejně a následnou cestu domů, zvláště teď v létě, nemáme již jistotu, že je teplota potraviny stále v pořádku.

Kvalitní dodavatel má vybavení na uchování a především dopravu mražených potravin v požadovaných teplotách. Z aut vybavených mrazicími boxy až do našeho domova je tak potravina venku jen chvilku, což neovlivní její kvalitu.