Krátký výlet do světa koření

Koření. Tuto přísadu známe především jako dochucovadlo při vaření. Je ale zajímavé, jak na nás všechny ty vůně a chutě vlastně působí. Už jste si také všimli, že s blížícími se chladnějšími dny si to stále více uvědomujeme, kdy saháme po jídle ostrém, či silně aromatickém.

Co v nás některá koření probouzí a s čím vším může pomoci?

Skořice

Skořice je asi tím nejznámějším, co ze sladkých variant koření v šuplíku najdete. Jedná se vlastně o aromatickou kůru skořicovníku – tropického stromu. I u ní najdeme několik druhů, přičemž ta nejlepší, jak se uvádí, je cejlonská. Přezdívá se jí koření nesmrtelnosti, má antiseptické účinky. V aromaterapii údajně zlepšuje náladu a pomáhá od bolestí. Můžete si jí také přidat do své oblíbené kávy. A dalším, neméně důležitým, pozitivním efektem je, že zahání chuť na sladké.

Kardamom

Ten je u nás méně známý a jeho účinky oceňují především v orientu. Jedná se o keř, jehož tobolky obsahují větší počet semen. Má silnou vůni připomínající kafr a palčivou chuť. Využívá se u zánětů či při léčbě chřipky a nachlazení. V Indii se s ním setkáte v receptu na takzvaný Chai  – velmi oblíbený kořeněný nápoj skládající se z kvalitního černého čaje a směsi koření. Můžete jeho chuť vyzkoušet i vy, třeba od značky English Tea Shop. Krásně vás prohřeje a povzbudí.

Zázvor

Kdo by neznal magický kořen světového významu s prohřívajícími účinky. Zahřívání upravuje hladinu cukru v krvi, podporuje obranyschopnost a tiší potíže s trávením a nevolnostmi.  Své zdraví můžete podpořit buď čerstvě nastrouhaným, u kterého ale dejte veliký pozor na množství a sílu, dokáže velmi nepříjemné popálit krk, nebo jej pořídíte již jako součást již hotových čajů, třeba od značky Vintage Teas. Samozřejmě pořídíte i různé bonbóny, lízátka či ve specializovaných obchodech pořídíte oblíbený nakládaný zázvor.

Samozřejmě veškeré koření je, stejně jako byliny, nutné velice pečlivě vybírat. Nezapomínejte si prostudovat i kontraindikace a poradit se při jejich větším užívání raději s lékařem.

Tak podzimu a koření zdar!

Doporučené články