Jaká je nejlepší turistická obuv?

0
440

Tato otázka je upřímně trochu zavádějící, protože nelze říct, že by existovaly jedny trekové boty, které budou vyhovovat všem. Nejlepší řešení vždy závisí na tom, jaké jsou vaše potřeby – tedy kam chodíte na túry, v jakých teplotách a za jakých podmínek.

V prvé řadě je třeba zdůraznit, že trekové boty jsou opravdu důležité. Vyvarujte se toho, abyste na delší vycházky a túry chodili v teniskách. Tenisky nezpevní dostatečně nohu, což by se vám obzvlášť v horším terénu mohlo vymstít. A když už mluvíme o zpevnění nohy, začneme jedním základním kritériem výběru.

Chcete nízké, nebo vysoké turistické boty?

Spíše než o tom, co chcete, by měla tato otázka být o tom, kde plánujete chodit. Na celoroční použití jsou určitě lepší kotníkové turistické boty. Jak název napovídá, jsou vysoké nad kotník, díky tomu ho pevně drží stažený a vy si ho nevyvrknete, když jdete po kamenech nebo jiném těžkém terénu. Jedinou nevýhodou vyšších bot je fakt, že vám v nich v létě může být teplo. V Česku zase až tolik ne, ale například na pochod ve Španělsku, kde jsou přes léto teploty běžně přes třicet stupňů, prostě ideální nebudou. Chodíte-li hodně a často, investujte do dvou párů – vysokého a nízkého. Ten vysoký by měl být tvrdší a nepromokavý, o tom si povíme dále.

Tužší obuv je vhodná do těžších terénů

Vůbec se nebudeme bavit o výběru vhodné velikosti, to je samozřejmost. Turistická obuv má jiná specifika, jež u klasických bot nenajdete. Příkladem je tuhost. Na léto a do lehčích terénů se hodí měkčí boty, tužší jsou vhodné do vysokých hor. Není pravdou, že by tuhé boty musely být méně pohodlné, i v těch se vám může chodit jako v bačkůrkách.

Potřebujete nepromokavou obuv?

Spousta lidí si myslí, že nepromokavé turistické boty jsou vždycky lepší. Není tomu ale tak. Jestliže si kupujete trekové boty primárně na léto a do nižších poloh, Gore-tex úpravu nehledejte, je zbytečná a boty bez ní jsou přece jenom prodyšnější. Když bude celý den lít jako z konve, stejně nejspíš přehodnotíte plány a nikam nepůjdete.

Jiné je to v případě, kdy vybíráte boty do vysokých hor. Tam je počasí často proměnlivé a přeháňky dost běžné. Kromě toho se dost možná budete pohybovat i ve sněhu, přecházet ledovce. Tam jsou nepromokavé boty naprosto opodstatněné.

Gore-tex úprava je vhodná i pro případ, že plánujete vícedenní přechod. Tam si bohužel nemůžete vybrat, kdy budete a nebudete pokračovat podle toho, zda prší, či nikoliv. Musíte se posouvat vpřed a chcete zůstat v suchu.

Kvalitní podrážka je základ

Trekové boty musí dobře držet, i když kráčíte například po mokrých kamenech. Určitě by měla mít silný vzorek. Velmi oblíbená je třeba podešev Vibram, kterou pro svou obuv využívá opravdu spousta výrobců. Kvalitu podrážky si ovšem nejlépe vyzkoušíte až v terénu. Nebojte se tedy poptat známých či přímo personálu v obchodě, jistě mají zkušenosti a poradí vám.

A na závěr ještě jedna poznámka. Hlavně aby se vám vaše nová turistická obuv líbila. Jedině tak ji budete nosit rádi a jedině tak vás motivuje ke sportovním výkonům.