Jak vybrat vhodné turistické boty?

Naši předkové šplhali i na nejvyšší hory s naprosto základním vybavením, neměli nic speciálního. Dnes si to ale dopřát můžeme. V dobrých turistických botách se vám v přírodě a po horách bude chodit určitě lépe než ve sportovních teniskách. Jak je ovšem vybrat?

Turistické boty vyžadují vyšší investici, proto je potřeba si předem všechno dobře promyslet. Budete v nich trávit dlouhé hodiny, takže by vám měly opravdu dobře sedět.

Kam je budete nosit?

Základní otázkou je, na co vlastně outdoorové boty sháníte. Pokud pouze na lehkou turistiku (Česko), můžete si klidně pořídit nízké boty. Do kamenitého terénu ve vyšších polohách (třeba na Slovensku či v Rakousku) už se ale více hodí vyšší obuv, která vám zpevní kotník a zabrání, aby vám dovnitř boty padal písek a štěrk.

Je potřeba gore-tex, nebo ne?

U bot na lehkou turistiku obvykle ne. Samozřejmě je praktický, když vás stihne přeháňka, ale jinak v dešti pravděpodobně nikam chodit nebudete. Bota bez gore-texu přece jenom lépe dýchá. Na druhou stranu jestliže sháníte obuv do třítisícovek, kde se i v létě vyskytuje sníh či ledovce, gore-tex membrána bude potřebná.

Jakou velikost obuvi zvolit?

Často se říká, že pro běhání nebo turistiku byste si měli vzít obuv o číslo větší, protože noha postupně nateče. Je to pravda, někdy navíc budete chtít vzít si teplejší ponožku. Určitě si tedy neberte číslo, které vám sedí těsně. Ideální je boty si vyzkoušet. Outdoorové prodejny mívají také pomůcku, jež simuluje sklon kopce. Na té si vyzkoušíte, zda vás bota nedře na palci, když jdete dolů.

A které značky jsou nejlepší?

To vážně nelze říci. Máte-li dobré zkušenosti s nějakou značkou, klidně u ní setrvejte. Všichni výrobci outdoorové obuvi, jako jsou McKindley, Garmont, Merrel, Columbia, Salomon, Lowa, Salewa a další, dělají kvalitní boty. Ceny vám pochopitelně napoví – dražší boty jsou určeny do náročnějších podmínek. Tak zvažte, co hledáte. Třeba takové boty Garmont Tower 2.0, jež má v nabídce e-shop Sportovna, už jsou vhodné spíše pro alpinismus. Pro člověka, který chodí po horách v Česku rozhodně zbytečné. Zapojte zdravý rozum.

Doporučené články