Hawaii: Haleakala a jiné sopky

Haleakala

Haleakala NP se od Hawaii Volcanoes NP oddělil 1. července 1961. Dnes ho tvoří především kráter přibližně dvanáct kilometrů dlouhý a široký čtyři kilometry. Tento obří kráter vznikl erozí původně asi 4 000m vysoké sopky. Nikdo neví, kdy sopka vybuchla naposledy. Téměř jistě však vybzchne v příštích sto či dvěstě letech. Kombinace vody, větru, střídání teplot postupně vytvořila ve stěnách sopky dvě obří údolí – Ke’anae a Kaupö. Jak se údolí více a více zařezávala do hory, časem se spojila a vytvořila tak dnešní kráter. Dnes nejvyšší bod – 3 307m může být v zimě i pokrýt sněhem. Průměrná nadmořská výška dna kráteru činní 2 211m.


V průběhu času se sopka několikrát probudila a její exploze byly dokonce silnější nežli při jejím původním vzniku. Na dně velkého kráteru se vytvořily nádherné sopečné kužele. Také obě údolí, jež vytvořily kráter byla částečně naplněna černou lávou. Především ve východní části kráteru je povrch dna pokryt rozsáhlými lávovými poli. Východní stěny kráteru kde se často vyskytují mlhy a více prší, jsou pokryty pralesním porostem. Zde se nachází mnoho ojedinělých druhů ptactva. Západní část je více poznamenána erozí a barevně bohatší. Často připomíná povrch na Měsíci.


Kráter je zpravidla ráno obklopen oblaky jenž jsou zadržovány vně kráteru jeho stěnami. V odpoledních hodinách s oteplující se atmosférou se oblaka zvedají a především v oblastech Paliku (havajsky – vertikální útes) a Holua se provalují do kráteru v podobě hustých mlh. Počasí je ale těžko předpovídatelné a mění se každým okamžikem.

V těchto specifických podmínkách vzniklo několik ojedinělých druhů rostlin jenž nežijí nikde jinde na světě. Mezi nejznámější patří silversword. Tato rostlina žije čtyřicet až padesát let nežli jednou vykvete a pak zahyne.

Od visitor center vede do kráteru asi nejčastěji používaná stezka – „Sliding Sands“.

Kempy – v samotném kráteru jsou celkem tři místa, kde se dá přenocovat. V Paliku, Holua a Kapalaoa jsou postavené chatky. O místa se pro velký zájem pořádá loterie a za permit se platí. Kempy Paliku a Holua jsou určeny i pro stanování. Zde je nutný permit vydávaný zdarma v informačním centru. Celkem je povoleno v kráteru nocovat třikrát. Na všech třech místech je voda která se ale před použitím musí upravit.


V dalších dílech seriálu se dočtete o sopce Mauna Loa, Diamond Head a nějaké informace o dopravě na Hawaii, takže vydržte.

Mimo kráter jsou další dva kempy. Povolení není vyžadováno. Zde mohu jenom doporučit přespat dvakrát v kempu Holua, třetí den se přesunou k Paliku a vyšlápnout si neudržovanou stezku vedoucí na severní okraj kráteru. Další den sejít po 11,5 kilometrů dlouhé stezce skrze Kaupo Gap k popbřeží na jihovýchodě ostrova. Při tomto sestoupení překonáte 2 013m výškového rozdílu. Na konci stezky je malinký obchod. Litr vody zde stál $2. Odtud můžete stopovat do pobřežní části parku zvané Kipahulu. Ačkoliv jde o několik kilometrů nezpevněné cesty, provoz zde byl docela velký (jde o jedinou silnici kolem ostrova, takže kdo se nechce vracet musí projet).

Kipahulu – část Haleakala National Park ležící vně kráteru na návětrné straně ostrova se od barevně pestrého vnitřku kráteru velmi odlišuje. Srážky zde dosahují až 1 570mm. Svahy jsou porostlé bujným nepůvodním pralesem.


Přímo u silnice vedoucí kolem ostrova se nachází Ohe’o Gulch – několik bazénků lemovaných černou lávou vytvořených potokem a kaskádovitými vodopádky. Tyto bazénky přímo vybízejí k osvěžení. Koupel uvítáte o to více protože se pro častý výskyt žraloků a nebezpečných proudů, nedoporučuje koupat v moři. Hned v sousedství na břehu je také jeden ze dvou kempů u kterých se nevyžaduje povolení. Kemp ale není vybaven zdrojem pitné vody. Voda z potoka údajně není pitná ani po úpravě pomocí tablet, filtru či varu.

Na svazích kráteru se vyskytuje mnoho vodopádů. Aby se člověk k některým dostal, musel by podniknout náročnou túru. K jiným jako k Waimoku Fals (120m) a Makahiku Falls (55m) vede již pohodlná tři kilometry dlouhá stezka. Již samotná stezka je plná zajímavostí. Např.vede skrze hustý bambusový les, či kolem pro mne neznámeho druhu stromu jenž má vodorovné větve rozprostírající se do velké dálky a vyrůstající z prapodivného kmene připomínající svazek prutů.

Hawaii Volcano

Mnoho lidí, stejně jako já, je při prvním setkání se sopkami v tomto národním parku překvapeno. Nejde o žádné strmé kuželovité kopce jako Mt. Rainier či Mt. Fuji ale o velice pozvolna se od hladiny oceánu zvedající si se kopce jenž jsou na svém vrcholu zakončeny obrovskými krátery zvanými caldera – kotel. Taková rozměrná rokle vznikla propadnutím vrcholu hory pod kterým se láva smrštila či odplavila do okolí. Erupce havajských sopek mají většinou pomalý ale dlouhotrvající průběh. Proto lze relativně bezpečně a z blízka pozorovat tekoucí lávu.


Přímo v centru parku se nachází Kilauea Caldera (Chrlící kotel). Kráter dlouhý 4 a široký 3,2 kilometry je ohraničen na 120 metrů vysokými stěnami. V době, kdy jej navštívil Mark Twain byl vyplněn rozžhavenou lávou a představoval lávové jezero hluboké až 400m. Postupem času se dno kráteru zaplňovalo další lávou až se vyzdvihlo na dnešní úroveň.

Procházka kráterem představuje neopakovatelný zážitek. Z trhlin stoupají k nebi sloupce dýmu a vy můžete cítit horký dech sopky….Kam se podíváte najdete surealistické útvary vytvořené lávou. V jihozápadní části se nachází současný domov Pele (Bohyně ohně) Halema’uma’u – kráter v kráteru hluboký na 90 metrů s kilometrovým průměrem.


Východně od kráteru se nachází Thurston Lava Tube – tunel který vznikl prouděním lávy pod již zpevněnou vrstvou vrchní části lávy jež vychladla dříve. Jak láva postupně odteče vznikne tunel. V okolí je ukázka původního pralesa jenž se již téměř nikde jinde nevyskytuje.

Tento článek je s laskavým svolením převzat z osobních stránek autora. Tam najdete informace a fotografie o dalších zemích, které autor procestoval. Jeho stránky najdete na adrese vlasta.org

Pouze necelý kilometr od Kilauea Caldera je u silnice #11 postaven Namakani Paio kemp. V tomto kempu můžete týden stanovat zdarma. Je zde pitná voda. Okolí kráteru tvoří řídká vegetace, keře porostlé mechem, poušť ale i hustý deštní prales. Takto pestrému okolí umožnil vzniknout fakt, že jednotlivé oblasti byly pokryty vytékající lávou v jinou dobu a tak i vegetace měla v různých místech jiný časový prostor se usadit.

Chain of Craters Road na 30 kilometrů dlouhá silnice vede kolem několika lávových polí a kolem Pu’u Loa Petroglyphs – geometrické obrazce, zvířata i lidé ztvárnění v lávě. Hlavní atrakce je ale na „pohyblivém“ konci této silnice. Pohyblivém protože toto místo se vlivem proudící lávy neustále mění. Silnice je přerušena lávou. Pod černošedou hmotou bizardních tvarů se několika proudy teče láva do moře. Místo kontaktu lávy s mořem lze identifikovat pomocí plynů jež se zde uvolňují. Budete-li mít štěstí spatříte vytékající lávu. Byl jsem překvapen, jak během pouhých několika málo minut žlutočervená žhavá láva (až 1 160°C) změní vzhled a splyne s okolní černošedou. I na starší lávě jsem vnímal sálající žár a teplo. Pohyb v oblasti aktivní sopky stejně jako na lávou tvořených plážích znamená určité riziko. Doporučuji shlédnout info.

Západní okraj národního parku je tvořen vrcholem nejmohutnější (měříme-li ode dna oceánu) sopky světa – Mauna Loa.

Vlastimil Kotyk

Osobní stránky Vlasty Kotyka o cestování doplněné o více jak 2000 fotografií a odkazy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *