Dubaj – klenot arabského světa

Bývalá Britská kolonie, krajina beduínů, emírů a šejků – Spojené arabské emiráty leží ve východní části Arabského poloostrova. Federace sedmi autonomních emirátů s hlavním městem Abu Dhabi (Abú Dhabí) je převážně pokryta pouští. V minulosti země vydělávala na lovu přírodních perel, dnes prosperuje z těžby nerostných surovin. Obrovské naleziště zemního plynu a ropy dostaly Spojené arabské emiráty mezi nejbohatší země světa.

Převážně islámská země je tolerantní i vůči jiným náboženstvím. Najdete zde kostely, ale i buddhistický a hinduistický chrám. Běžně se v celé zemi domluvíte angličtinou.

Doklady

Pokud do Emirátů cestujete jen na pár dní (ne více než 30), nepotřebujete žádná víza. Stačí pas s platností minimálně 6 měsíců od vstupu do Emirátů. Jako země patřící do EU máme zvýhodněný vízový režim. Hned při vstupu do země dostane osoba s platným pasem ČR bezplatné vízum k pobytu na 30 dní.

Razítko z Izraele – možný problém

Razítko z Izraele v pase vám může nadělat starosti. Klidně se může stát, že vás do Emirátů nepustí. V tomto případě je lepší vybavit si před cestou nový cestovní doklad.

Cestovní pojištění

Jakkoliv jsou Spojené arabské emiráty krásnou zemí pro dovolenou, neměli byste zapomenout na cestovní pojištění odpovídající charakteru vaší cesty. Budete se cítit bezpečněji a v případě nečekaných problémů a s nimi souvisejících finančních potíží se o vás postará pojišťovna. Uzavření cestovního pojištění a dobrovolnou registraci do sytému DROZD ostatně doporučuje také Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Klimatické podmínky

Teplo a ještě tepleji – tak by se dalo charakterizovat počasí v této zemi. V letních měsících teplota přes den neklesne pod 40 ° C. Pokud je to na vás hodně, vydejte se na dovolenou v zimě, kdy vás Emiráty přivítají příjemnou teplotou okolo 25 ° C. Srážky v Emirátech jsou vzácné, nejvíce jich je v únoru a březnu.

Dovolená

Dovolenou můžete strávit na plážích v luxusních resortech nabízejících množství sportovních a adrenalinových aktivit. Ochotný personál, nadstandardní služby zákazníkům a autentická atmosféra orientu ve vás zanechají nádherné vzpomínky. Turisté s dobrodružnější náturou zas mohou dovolenou trávit brázděním po pouštních dunách. Pouštní safari vám jistě zvedne adrenalin. Jízda džípem po okraji písečné duny do oázy, kde vás bude očekávat tradiční pohoštění v beduínském stanu a cesta zpět se stanou jedním z vašich nezapomenutelných dovolenkových zážitků.

Spojené arabské emiráty zažívají svůj obrovský rozmach a popularitu jen pár desetiletí. Nejmodernější, největší, nejkrásnější, nejluxusnější, nej… vsadili na to a vyplatilo se. Této zemi pár světových prvenství patří a rozhodne se je vyplatí vidět. Celá země je protkána historickými památkami, zříceninami a pevnostmi, pokud ale chcete strávit čas v moderní době, v Mekce obchodu a městě, kterému pár „nej“ patří, rozhodně se podívejte do Dubaje.

Letenky

Do SAE se nejpohodlněji a nejrychleji dostanete letecky.

Odlety jsou z:

Bratislava – přímý let, zpáteční letenka – 340 eur – společnost Flydubai. Cesta trvá 5 h 50 min.

Cena se ale v závislosti na datu a společnosti může pohybovat od 280 do 470 euro (Czech Airlines s jedním přestupem).

Vídeň – přímý let, zpáteční letenka – 646 euro – společnost Emirates. Cesta trvá 5 h 40 min.

Levnější lety jsou v rozmezí 390 – 490 euro. Zde ale počítejte s přestupem a cestou trvající od 7 do 11 hodin.

Cesta z Prahy na letiště ve Vídni – 5 – 9,90 euro – společnost Flixbus.

Praha – přímý let, zpáteční cesta – 321 euro – společnost Smart Wings – CSA. Cesta trvá 6 h 10 min.

Cena dalších přímých letů se pohybuje od 396 po 530 euro (Flydubai a Emirates)

Cesta z Prahy na letiště v Praze – 12 euro – společnost Flixbus.

Z letiště v Dubaji Dubai International se do centra můžete dostat

1. Metrem – červená linka – praporky metra jsou na terminály 1 a 3. Vlak jede každých 10 minut. V pátek ráno metro nejede, první odvoz je až ve 13:00. Kartu na cestu metrem si můžete zakoupit na letišti. Cena závisí na délce cesty a typu Nol karty.

2. Autobusem – mezi letištěm a městem je zajištěna pravidelná autobusová doprava. Nástupiště jsou naproti terminálům 1,2 a 3. Je nutné zakoupit si Nol kartu předem. Nelze koupit lístek u řidiče.

Shuttle Bus – 24 hodinová kyvadlová autobusová doprava. Nástupiště je mezi terminálem 1 a 3.

DWC – Dubai World Central – autobus F 55 zajišťuje přepravu mezi letištěm a stanicí metra Ibn Battuta každou hodinu. Autobus č. N55 zajišťuje přepravu mezi letištěm a terminálem Al Ghubaiba v době, kdy nejde metro.

Ubytování

Pár kilometrů od centra Dubaje najdete ubytování za přijatelné ceny.

Al Burago Hotel – 7 km od centra.

 • 52 euro za 1 noc a 1 osobu,

 • v ceně je snídaně.

Bazén, fitness centrum, wifi v celém areálu hotelu. Pokoje jsou klimatizované s TV a vlastní koupelnou. V blízkosti hotelu je stanice metra Al Ras Metro Station a známý trh Gold Souk – Zlatý trh.

Rove Healthcare City – necelých 5 km od centra.

 • 147 euro za 1 noc a 1 osobu,

 • v ceně snídaně formou bufetu. Na výběr jsou americké, anglické, asijské, ale i vegetariánské snídaně.

Wifi, parkoviště, bazén, fitness centrum nepřetržitě. Do blízkého obchodního centra Dubai Mall a na blízkou pláž Kite Beach jezdí z hotelu přes den bezplatná kyvadlová doprava. V hotelové restauraci si můžete pochutnat na místní, ale i zahraniční kuchyni. Pokoje jsou klimatizované s TV, minibarem, rychlovarnou konvicí a koupelnou.

Jumeirah Emirates Towers – 1,6 km od centra. 5 hvězdiček.

 • 417 euro za 1 noc a 1 osobu.

Soukromá pláž, bazén, parkoviště, fitness a wifi zdarma. 13 restaurací a barů v hotelu nabízí jedinečný labužnický zážitek. Letištní transfer je za menší poplatek v tomto hotelu samozřejmostí – stačí jen požádat. Pokoje jsou klimatizované s minibarem, TV a koupelnou s vanou nebo sprchou.

V blízkosti hotelu je množství nákupních center včetně největšího Dubai Mall. Zajištěná je bezplatná kyvadlová doprava k aquaparku Wil Wadi Waterpark a dalších populárních míst.

Burjuman Arjaan by Rotana – Dubai – 5 km od centra, 4 hvězdičky.

 • 197 euro za 1 osobu a 1 noc,

 • v blízkosti hotelu je stanice metra.

Hotel se nachází v historické čtvrti Bur Dubai a je výbornou volbou jako ubytování pro turisty, kteří touží poznávat historii, historické budovy a místní kulturu, ale i butiky světoznámých značek.

Hotelové apartmány odpovídají nárokům i velmi náročných hostůnechybí klimatizace, TV, koupelna s vanou nebo sprchou, jídelní a kuchyňský koutek,…

Součástí hotelu je parkoviště a wifi zdarma, bazén a nepřetržitě otevřená restaurace.

Doprava v Dubaji

Metro, autobus nebo taxi. Je si z čeho vybírat.

Metro

V Dubaji jsou jen dvě linky metra – červená a zelená.

Červená linka jezdí podél pobřeží od autobusového nádraží Jebel Ali až po autobusové nádraží Rashidiya a zajíždí k terminálům 1 a 3 mezinárodního letiště.

Zelená linka jezdí po centru Dubaje. Tyto dvě linky na sebe navazují ve dvou přestupních stanicích (Burjuman a Union Station), díky čemuž se z letiště celkem pohodlně dostanete do centra.

Metro jezdí přibližně každých 5 minut a je plně automatizované – řízené počítačem.

Cestovné

Lístky si v autobuse, či metru nekoupíte. K tomu potřebujete Nol kartu. Existují 4 varianty této karty. Pozor, při koupi karty platíte vlastně dvakrát. Jedna platba je za kartu, druhá za její nabití.

Červená Nol karta – stojí 2 AED (cca 0.50 euro) – jednorázová.

Stříbrná Nol karta – 25 AED (cca 5,5 euro) – karta, která už je nabitá (19 AED) se dá v případě potřeby dobíjet. Její koupí automatický získáváte 10% slevu na cestovném.

Zlatá Nol karta – 25 AED (cca 5,5 euro) – tato karta je také nabitá (19 AED). Díky této kartě můžete cestovat v metru ve vozech vyšší třídy – Gold Class.

Modrá Nol karta – 70 AED (cca 15,5 euro) – karta je vhodná pro lidi, kteří v Dubaji trvale žijí.

Nol karty můžete dobíjet na hlavních autobusových zastávkách nebo stanicích metra. Vždy když nastupujete a vystupujete z metra, musíte kartu přiložit ke čtečce, která je u dveří, aby se vám mohl strhnout kredit. Pokud tak neučiníte, automaticky se vám z Nol karty strhne maximální možný kredit.

Cena metru se pohybuje od 4 AED do 8,5 AED – v závislosti na délce cesty. Pokud máte zlatou Nol kartu, můžete cestovat ve voze vyšší třídy, jízdné je ale jednou tak drahé.

Dávejte si pozor, do jakého vozu nastupujete.

Vozy první třídy – Gold Class jsou umístěny na začátku soupravy. Pokud nejste držitelem zlaté Nol karty, nenastupujte zde. Pokutě byste se nevyhnuli.

Vozy pro ženy a děti – jsou zařazeny v každé soupravě metra. V těchto vozech muži nejsou příliš vítáni.

Metro jezdí každý den od 6:00 rána do 23:00 večer.

V pátek první metro začíná jezdit od 13:00 jen do půlnoci.

Autobus

Nol karty platí i pro cestu autobusem a používají se stejně jako v metru. Při vstupu a také výstupu z autobusu přiložte kartu ke čtecímu zařízení u dveří autobusu. Kredit z karty se vám odečte. Cestování je levnější. Základní jízdné je 2 AED (cca 0,50 euro), pokud ale cestujete dál, cena může být mírně vyšší. Přední místa k sezení v autobuse jsou vyhrazeny ženám.

Taxík

Nejlepší způsob, jak cestovat po Dubaji, je taxíkem. Všechny taxíky mají barvu slonovinové kosti. Střechy taxíků mají různou barvu (odlišují se tak jednotlivé společnosti, které je provozují). Taxíky s růžovou střechou jsou určeny pro ženy, a i řidiči v nich jsou jen ženy.

Základní sazba je 5 AED (1 €) a každý započatý kilometr vám započítají 1,7 AED (cca 0,40 euro).

Památky – výlety

Pokud chcete vidět kus arabské historie, vydejte se na výlet na východní pobřeží. Ve Fujairah můžete vidět pevnost, nádherné pláže, nejstarší mešitu v Bidiyah ale i oázu Al Dhaid. Cena tohoto výletu je cca 95 euro.

V hlavním městě Abu Dhabi si nezapomeňte prohlédnout palác Al-Husseiniya a nejstarší část tohoto města Batin.

Pevnost Al Fahid – bývalé sídlo vládcovy rodiny, vlády, ale i vězení. Pevnost je postavena z korálů a vápna. Strop pevnosti je z palmových listů, bahna a sádry. Dnes se v pevnosti nachází Dubajské muzeum.

Burj Al Arab – hotel ve tvaru plachetnice patří mezi nejdražší hotely na světě. Jedna noc v něm může vaši peněženku odlehčit i o 4 tisíce euro. Mramorové podlahy, zlatá armatura a italský nábytek – to je jen malá část luxusu, který na vás dýchne z každého místa tohoto hotelu.

Jumeirah Mosque – první mešita v Emirátech, do které mohou vstoupit i nemuslimové. 4 krát týdně se zde konají prohlídky s průvodcem a odborným výkladem v anglickém jazyce. Dozvíte se zde více o islámu, a zvyklostech a tradicích tohoto národa. Je vhodné respektovat místní zvyky a při vstupu do mešity se i patřičně obléci. Dámy by měly mít zakryté vlasy, ramena a nohy a pánové by měli mít dlouhé kalhoty. Prohlídky jsou zdarma.

Dubai Mall – největší obchodní centrum na světě. Možná mezi památky nepatří, ale milovnice nakupování si toto místo jistě zapamatují.

Dubai Miracle Garden – zahrada s miliony kvetoucích květin se stane pro každého turistu nezapomenutelnou. Sochy, mozaiky, oblouky, pyramidy, domy,… to vše z květin. Od června do září je zahrada zavřená. Cena vstupného je 9 euro. Součástí zahrady je Motýlí pavilon, kde je více než 15 tisíc motýlů. Lístek do tohoto pavilonu stojí cca 10 euro.

Atrakce

V samotné Dubaji si udělejte výlet na velbloudích zádech do oázy Al Ain, ve které vzniklo nejzelenější městečko v Emirátech. Nebo se vydejte na pouštní safari v džípech po pouštních dunách. Součástí tohoto výletu bývá pohoštění v beduínském stanu – tradiční večeře při níž vám budou dělat společnost břišní tanečnice. Zažijete ohnivou show a též si můžete vychutnat shishu – vodní dýmku. Cena tohoto výletu se pohybuje v rozmezí 75 až 85 euro.

Gold Souk – zlatý trh. Nikde na světě nenajdete tolik zlata pohromadě jako na tomto trhu. Zlato se prodává na váhu a je jedno jestli kupujete cihličku, nebo do posledního detailu propracovaný šperk. Právě na tomto místě můžete zlaté šperky koupit levněji než kdekoliv jinde. O ceně vždy sjednávejte.

Wild Wadi Water Park – vodní svět plný atrakcí vás v horkém počasí příjemně zchladí. Více než 30 vodních skluzavek, tobogánů, adrenalinová jízda rozbouřenou řekou, ale i klidná plavba po řece a množství vodních atrakcí pro celou rodinu. Záchranné vesty jsou k dispozici pro každého návštěvníka. Vstupné do tohoto světa je 80 euro.

Dubai Aquarium & Underwater Zoo – největší akvárium na světě s objemem 10 milionů litrů vody najdete v nákupním centru Dubai Mall. Tisíce ryb, vodních živočichů a samozřejmě žraloci a rejnoci – to vše bude plout kolem vás, když budete procházet cca 50 metrů dlouhým tunelem. Za příplatek se můžete potápět v kleci se žraloky a nakrmit je, nebo se plavit v akváriu na loďce se skleněným dnem a pozorovat tak svět ve vodě. O patro výš je podmořská ZOO, kde na vlastní oči uvidíte více než 750 kg vážícího a 5 m dlouhého krokodýla. Cena vstupného je 30 euro za prohlídku akvária.

Burj Khalifa – na nejvyšší budově světa naleznete nejvýše položenou vyhlídkovou plochu na světě. Je ve výši více než 500 m nad zemí. Výhled a západ slunce z této výšky jsou rozhodně dechberoucí. Vstupné je 35 euro a více (západ slunce a výhled na Dubaj ve večerních hodinách je o něco dražší). Lepší je koupit si lístky předem přes internet. Vyhnete se dlouhým frontám.

Jídlo

Nejznámější jídlo z této země má název Plněný velbloud. Dostalo se do Guinessovy knihy rekordů a pokud na něj máte chuť – zde vám ho připraví. Velbloud je naplněn jehněčím a kuřecím masem, rybami a vejci.

Al Harees – kaše, která se připravuje hodiny. Maso a pšenice se vaří tak dlouho, až z nich vznikne hladká kaše. Kaše se v misce několik hodin peče.

Chuzi – pečené jehněčí maso s rýží, zeleninou a ořechy. Chůze je tradiční a nejpopulárnější jídlo v Dubaji. Dostanete ho v každé restauraci.

Tabbouleh – jídlo pro vegetariány se skládá z rajčatového salátu, cibulky a okurky dochucené mátou a citrónovou šťávou.

Shawarma – pečené jehněčí nebo kuřecí maso v chlebové taštičce se spoustou zeleniny patří mezi nejpopulárnější tzv. pouliční jídla.

Restaurace

Ahlan First Class Lounge – restaurace, která vás přivítá hned při příchodu do Emirátů. Najdete ji v areálu letiště a je otevřena nonstop.

 • Mezinárodní kuchyně, jídla pro vegany i veretariánov a také možnost dát si bezlepkovou stravu,

 • cena jídla 22 – 54 euro.

Amaseena – restaurace na pláži Jumeirah v čtvrti Dubai Marina. Restaurace podává večeře (otevřena od 17:00 do půlnoci) ve stanech pod širým nebem. Je známá výborným jídlem a nádhernou atmosférou… jako stvořená pro romantické duše.

 • Kuchyň středního východu, grilované jídla,

 • cena jídla 46 – 65 euro.

Ewaan – restaurace se nachází v hotelu Armani Hotel Dubai v centru, v blízkosti nákupního centra Dubai Mall, tančících fontán – Dubai Fountains a Burj Khalifa. Snídaně, obědy i večeře – restaurace je otevřena od 6:00 do půlnoci.

 • Arabské a orientální speciality, tradční jídla, mezinárodní kuchyně,

 • cena jídla cca 60 euro.

Armani – restaurace s italskou, evropskou a středomořskou kuchyní se nachází v hotelu Armani v centru Dubaje v blízkosti Dubai Fountains.

 • otevřeno jen ve večerních hodinách – od 19:00 do 23:00.

Massimo Italian Restaurante – italská restaurace s výbornou pizzou. Najdete ji v čtvrti Dubai Marina při Dubai Water Canal.

 • Otevřená je od 12:00 do půlnoci.

The Cheesecake Factory – restaurace s italskou kuchyní, ale můžete si zde objednat i hamburgery, steaky a omelety.

V Dubaji jich najdete více, jedna z nich se nachází v blízkosti dubajského muzea, další v Dubai Mall a poslední v blízkosti Festival City.

 • Cena se pohybuje v rozmezí 32 až 48 euro,

 • otevírací hodiny od 12:00 – 15:00 a od 18:00 do 01:00.

McDonald – najdete ho i v této části světa, a to se vším, na co jste zvyklí – hamburgery, cheesburger, hranolky,… otevřený je samozřejmě nonstop.

 • Pokud na něj dostanete chuť, vydejte se na ulici Al Nahda.

P.S. Ve Spojených arabských emirátech používají elektrické zásuvky typické pro Anglii. Nezapomeňte si proto s sebou vzít adaptér. Jinak svůj telefon či tablet nenabijete. O elektrické napětí obavy mít nemusíte, běžně tam používají 220 V.

Doporučené články