Dovolená v chorvatském Splitu – v druhém největším městě Chorvatska

Split je dalším chorvatským městem, které je opravdu dobře známé letovisko především díky své historii. Leží jižně na chorvatském pobřeží u Jadranu v oblasti zvané Dalmácie, což se volně překládá jako rozcestník a není pochyb o tom, že svému názvu dělá čest.

Podívejme se blíže na historii města

Město bylo založeno římským panovníkem Diokleciánem. Split byl nepřetržitě využíván jako přístav a byl považována za jedno z nejpřednějších prosperujících měst v Chorvatsku. Díky druhé světové válce a Němců, bylo město velmi poškozeno. I přesto, že se na městě silně podepsala historie, má co nabídnout. Mezi památky, které vás naprosto uchvátí, patří Diokleciánův palác, který měl sloužit pro poslední odpočinek římskému císaři Diokleciánovi. Co vás možná zaskočí, tak je fakt, že původně mělo jít o vilku.

Další zastávkou je pevnost Gripe, které během války ochránilo město před tureckými nájezdy. Nesmíme opomenout ani kostel svatého Františka a františkánskou řeholní komunitu, kde jsou uloženy ostatky zásadních osobností z historie.

Čas vše napravil

S příchodem nového času se město začalo konečně takříkajíc obestavovat. Obecně je historické centrum Splitu výjimečné a tak klasické chorvatské domy najdete prakticky na každém kroku. Nepochybujte o tom, že se dostanete i do uliček, které nejsou u cestovatelů tak známé. Zde budete moci objevit tu správnou atmosféru, která se nezměnila ani v nejhorších časech. Nepochybně se vydejte na procházku po zapadlých cestách, jako je Bosanská nebo Zadarská. V případě, že potřebujete nechat odpočinout svým nervům, navštivte park Emanuel Vidovic nebo Josip Jurja Strossmayer.

Kam se ještě vydat?

Trogir

Tento památný diamant Chorvatska, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, je vzdálen téměř půl hodiny jízdy autem od Splitu. Trogir je jedním z nejvýznamnějších míst v Dalmácii. Je to město plné úchvatných paláců, tajných cest a měšťanských domů.

Jděte po stopách Khaleesi

Městské muzeum v Chorvatsku bylo domovem mýtických zvířat, dětí Matky draků ve hře o trůny.

Běžte na ochutnávku vín

Vyhlášené víno z Chorvatska můžete ochutnat hned u vinařů na vinicích nebo v restauracích. Když už se sem vydáte, rozhodně si objednejte alespoň jedno z těchto vín:

·        Graševina

·        Malvasia istrijská

·        Plavac mali

·        Žlahtina

·        Frankovka

·        Tramín

Modrá jeskyně na ostrově Biševo

Chorvatské moře každého uchvátí, protože je opravdu modré. Chcete-li se vydat tam, kde je moře nejvíce modré, zajeďte si vypůjčenou lodí do Modré jeskyně.

Pokud máte cestovatelského ducha, nezapomeňte navštívit následující:

·        Splitské město

·        Podmořský svět

·        Národní park Krk

·        Promenádu Riva

·        Aqua park Bačvice

·        Park Šuma Marjan

·        Pevnost Klis

·        Zlata vrata

·        Katedrála svatého Dominika

Jak ušetřit za letenky?

Cena letenky se pohybuje kolem 2-5 tisíc, ale občas se můžete nachomýtnout k lepší nabídce. Zkuste jednou vystoupit z komfortní zóny a dejte na last minute Chorvatsko. Každopádně k letence započítejte i cestovní pojištění, které se mnohým opravdu vyplatilo. Kromě toho si předem zjistěte jestli máte platný občanský průkaz.

Pokud se nadchnete k trávení dovolené v Chorvatsku, vždy si hlídejte podmínky pro vstup do země autem a na palubu letadla. Společnost se kterou letíte může mít odlišné požadavky, než jaké jsou podmínky ke vstupu do země. Kromě toho se liší i podmínky cestování mezi společnostmi. Pánové, oblečte si vaši dovolenkovou pánskou košili, dámy šaty a vyražte k oblíbeným místům Chorvatska.

Zdroj obrázku: trabantos / Shutterstock.com

Doporučené články