Co udělat, než odjedete na dovolenou?

Těšíte se celý rok na čas, kdy zanecháte práce a starostí a vyrazíte vstříc novým zážitkům a relaxu? Pakliže se chystáte na svoji letní dovolenou, přinášíme vám pár tipů, které je nejlepší pořešit právě nyní, s dobrým časovým předstihem.

Kdo bude krmit Pepíka?

Ať již máte rybičky, morče či kočku, před každou dovolenou řešíte, co se zvířátkem, aby o něj bylo dobře postaráno a nestrádalo. Je dokázáno, že mnohem horší než nepřítomnost pánečků, je pro zvířata stěhování do cizího prostředí. Tedy pokud to jen lze, lepší je, aby pečovatel, nebo známý docházel k vám domů. Pokud tedy jsou psí a kočičí hotely plné, nezoufejte a poohlédněte se po někom, kdo přímo tyto služby nabízí a má s nimi zkušenost.

Aby květina neuvadla?

O zeleninu na zahrádce se staráme pilně od počátku jara. Pak stačí dva dny velkého tepla a sucha a je vymalováno. Ideální je tedy si ještě náhradního zahradníka, který vám bude zalévat květiny a záhonky, pojistit automatickým zavlažováním. Pro interiérové květináčky si můžete vystačit s jednoduchým fíglem – do květináče vložíte vodou naplněnou pet lahev s propíchnutým vrškem hrdlem dolů. Zemina si tak bude pomalu a postupně brát vláhu a vás po návratu bude čekat místo povadlých rostlin bujná vegetace.

A máte zkontrolované auto?

Jestli také patříte mezi milovníky takzvaných road tripů, neboli náruživé cestovatele autem po vlastní ose, nezapomeňte si dostatečně dopředu zamluvit autoservis, nechat plechového miláčka zkontrolovat a doplnit všechny kapaliny. Některé problémy s autem neovlivníte, ale spoustu věcí dokáže dobrý mechanik odhalit a vy tak ušetříte čas i nervy třeba v zahraničí na dálnici. Proto neodkládejte například výrobu náhradního autoklíče, prověření řídící jednotky či kontrolu zlobícího imobilizéru.

Co si jen vezmu na sebe?

Nyní je také nejlepší čas na kontrolu šatníku a revizi věcí, které potřebujete s sebou. Pokud na poslední chvíli zjistíte, že potřebujete nové plavky, při nejhorším si jen místo vysněných modrých při koupíte zelené a je vyřešeno. Pakliže se ale chystáte do hor a zjistíte, že se vám rozpadají pohorky, musíte mít čas si nově koupené boty “prošlápnout”, abyste se vyhnuli na dovolenkové túře puchýřům a odřeným patám.

Dále také nezapomeňte na zdánlivé drobnosti, jako je vybírání pošty, zařízení úrazového připojištění či poprosit sousedy, aby vám občas mrkli na dům. Zkrátka, čím dříve si dokážete zařídit případnou výpomoc, tím méně starostí, více těšení a pohody budete mít před dovolenkovým termínem!

Doporučené články