Teheran – mesto s prazdnymi ulicemi
Martinovo putování po Íránu je téměř u konce. Jeden z posledních zápisků je o Teheránu.
„…Jinym, temer protikladnym zazitkem byla navsteva byvale americke ambasady, ktera zde samozrejme islamskou revoluci skoncila a ne jejich obvodovych zdech muzete dodnes spatrit zajimave graffiti, vyjadrujici nazor mnoha irancu na Spojene staty americke.“
„Jen podotykam, ze tehdy v roce 1979 revoluci zacali studenti, ale dnes mnozi ze studentu maji zcela opacne nazory. A rovnez lide se vzdelanim zde maji urcity nadhled. Vcera byla velmi zajimava diskuze s tim iracanem v hotelu. Pochopil jsem diky nemu lecos o soucasnem Iraku. Za Saddama Husajna zde vladli sunnite a siite, kteri jsou v Iranu, zde byli v mensine a do vyssich funkci se nikdy nedostali a meli vzdy podradnejsi prace. Kdyz do Iraku vstoupila americka armada, siite ji vitali jako osvoboditele od utlaku, ktery citili po leta. Dnesni teroristicke utoky maji na svedomi sunnite, kteri chteji zpet svoji tehdejsi moc a vladnout opet po svem. To siite nechteji dopustit, proto si preji pritomnost armady USA. Je to temer neresitelny problem. Kdyz USA z Iraku odejde, v podstate dojde k obcanske valce. Kdyz zustane, zeme bude postupne, ale jiste vysilena terorismem. Neni lehke vladnout dnesnimu svetu….“
Druhým tipem je zápisek o velmi zajímavém řešení cyklistických stezek.
„…Já sice fotograf nejsem, což mi ovšem nebrání vytvářet vlastní sbírku úchylných fotografií, snažím se sbírat úchylné cyklostezky. Impuls k založení sbírky přišel v roce 2004 při návštěvě Vilniusu…“