7 věcí, které je nutné vyřešit před odjezdem na hory

Známe to občas všichni. Odkládáme balení na dovolenou, a pak ve spěchu házíme věci do kufru a doufám, že jsme „nezapomněli na Kevina“. Náš checklist vám s balením na hory pomůže. Vytvořili jsme pro vás seznam 7 nejdůležitějších věcí k vyřešení, které si můžete postupně odškrtávat.

1. Zkontrolujte doklady

Nejprve si zkontrolujte občanský průkaz nebo pas, abyste necestovali na hory s neplatným dokladem. Včasnou přípravou navíc předejdete situaci, kdy je budete těsně před odjezdem zoufale hledat po šuplících a skříních. Řidiči by si měli ohlídat také řidičské oprávnění a další dokumenty k vozidlu .


2. Zařiďte si roaming

Ověřte si u svého operátora, že má váš tarif nastavené zahraniční volání. Někdy je totiž nutné tuto funkci nejprve povolit, abyste se vůbec někam dovolali. Dále si také zjistěte, kolik vás bude volání stát, předejdete tak nemilému překvapení v rámci měsíčního vyúčtování.

3. Sjednejte si cestovní pojištění na hory

Podle výzkumů na pojištění zapomíná, nebo ho schválně neřeší, přibližně každý druhý Čech. Po zasněžených svazích se tak prohání až alarmující počet nejištěných lyžařů a snowboardistů. Přitom dnes už se dá sjednat cestovní pojištění online během chvilky a za pár korun na den. Určitě tuto položku na seznamu nepodceňte, léčba v zahraničí může být hodně nákladná.

4. Vezměte si dostatečnou hotovost a zjistěte si, jak je to s výběry z bankomatů

Do zahraničí bychom si prý měli zabalit polovinu oblečení, než jsme plánovali, a naopak dvojnásobek peněz. V dnešní době, kdy hrají prim platby kartou, postačí, když si zkontrolujete platnost karty a zjistíte, jak je to s výběry z bankomatů v zahraničí . Mnohdy si za to banky účtují vysoké poplatky.


5. Zkontrolujte sportovní vybavení

Prohlédnout byste měli oblečení, sportovní výbavu i doplňky. Vezměte každou věc do ruky a zkontrolujte, jestli není někde poškozená , nebo neutrpěla jinou újmu. Kromě toho také neuškodí, když dáte lyže nebo snowboard do servisu, kde je připraví na sezónu. Nezapomeňte také, že pokud rádi jezdíte i mimo sjezdovku, měli byste mít sjednané nejen klasické cestovní pojištění , ale i připojištění pro rizikové sporty.

6. Zásobte se léky a zjistěte, jak je to s nimi v zahraničí

Na hory si zabalte lékárničkuse všemi běžnými léky, které byste mohli potřebovat, a připojte vždy i jejich krabičky. Platí to především pro antikoncepční pilulky a další léky, které pravidelně užíváte a nemáte je jen „pro strýčka příhodu“. Mnoho léků, které jsou u nás volně prodejné, seženete v zahraničí pouze na předpis, nebo se tu prodávají pod jiným názvem . Budete tak vědět, co v lékárně v případě nouze žádat.

7. Jedete autem? Pak nezapomeňte na výbavu, navigaci a studium dopravních předpisů

Pokud vyrážíte na hory vlastním autem, měli byste před odjezdem myslet ještě na tyto tři věci:

Dopravní předpisy dané země

Přečtěte si aktuální dopravní předpisy země, do které jedete, zjistěte si, jaké má rychlostní limity, jak vysoké jsou dálniční poplatky, které horské průsmyky jsou v zimě uzavřené a kolik stojí pohonné hmoty.

Řetězy, odmrazovač zámků a další výbava

Po nastudování všech informací byste se měli vrhnout do přípravy automobilu. Dolijte všechny potřebné kapaliny, zkontrolujte lékárničku, připravte sněhové řetězy, upevněte nosiče sportovní výbavy a popřemýšlejte o ochranném vosku a odmrazovači zámků.

Mapy v GPS navigaci

Pokud nepoužíváte online mapy, zkontrolujte si jejich aktuálnost, případně jestli máte dané země vůbec nainstalované. Často se lidem stává, že si kvůli zastaralé verzi programu cestu zbytečně prodlužují. Tak ať k nim nepatříte.

Doporučené články