4 tipy pro větší bezpečnost na cestách

Ať už jste sváteční řidič nebo jezdíte autem každý den, bezpečnost na cestách je rozhodně důležitá. Dodržujte stanovená pravidla a zajistěte skvělý technický stav vašeho vozu. Neobejdete se také bez přemýšlení i za druhé. Inspirujte se tipy, jak jezdit bezpečněji.

1) Pravidla silničního provozu

Dodržujte pravidla silničního provozu, které jste se učili už v autoškole. Je dobré pamatovat například na bezpečný rozestup, přizpůsobení jízdy aktuálnímu počasí a za jízdy autem věnujte pozornost vždy jen této činnosti. Nejvíc nehod vzniká z nepozornosti nebo z pocitu, že jezdíte dlouhé roky a zvládnete jakoukoliv nebezpečnou situaci.

2) Technický stav vozidla

Je nutné zajistit skvělý technický stav vašeho vozu. Ať už se jedná o opravu řídící jednotky nebo správné nastavení tachometru. Myslete také na pravidelnou kontrolu brzdového systému. Je dobré auto udržovat v dobrém technickém stavu, abyste se nemuseli obávat technické kontroly ani neohrozili ostatní účastníky provozu.

3) Buďte obezřetní

Při řízení automobilu buďte obezřetní. I když se to může zdát těžké, snažte se přemýšlet za druhé. Pokud například vidíte, že někdo chce odbočovat a vy můžete volně jet, počítejte s tím, že mohl zapomenout vypnout blinkr a sledujte i jeho rychlost, případně, zda vše směřuje k tomu, že opravdu odbočí. Je dobré myslet na to, že chyby na silnici se stávají a mnohdy mají fatální následky i několika vteřinové situace. Stejně jako zajišťujete bezpečnost auta proti zlodějům, ať už instalací alarmu nebo autoklíčem s imobilizérem, zajistěte bezpečnost na cestách tak, abyste se vždy vrátili domů.

4) Připravte se na kritické situace

Buďte připraveni na kritické situace. Tou může být nepřiměřená rychlost ostatních účastníků provozu, stejně jako déšť, sníh nebo led na vozovce. Vyzkoušejte například školu smyku, kdy se můžete připravit na různé tyto situace a zjistíte, jak vlastně auto na silnici reaguje. Je dobré se na začátku svého řízení také ptát a zajímat o fungování automobilu. Důležitým tipem, jak jezdit bezpečněji je plynulá a klidná jízda. Pokud máte z řízení strach, vyjezděte se a získejte v řízení potřebnou jistotu.

Doporučené články