V okolí českých hranic je možné vyrazit za nejrůznějšími krásami nejen přírody, ale také historie. Česká republika, která hraničí se Slovenskou republikou, Rakouskem, Německem a Polskem velice často sdílí své hranice podél přírodních rezervací nebo horských oblastí. Díky tomu je zde možné objevovat nejrůznější krásy s trochu jiným kulturním nebo zábavným nádechem.
Zatímco například polské hranice velice často sdílíme po horách, ty rakouské mají bezprostřední blízkost k lázeňským městům ve kterých je možné si užívat nejen krásného odpočinku, ale také například herní zábavy, tak jako je hráčům dostupná přes 22casino. Podívejme se, kam je možné vyrazit a co objevit.
Krásy polské strany českých masivů
Hned o několik českých kopců, hor a pohoří se dělíme s Polskem – nejslavnější destinací však zůstávají Polské Krkonoše. Na polské straně oblíbeného českého pohoří pro turisty, lyžaře i milovníky přírodního odpočinku je možné najít celou řadu krásných destinací, které jsou pro české turisty dobře dostupné. Velkou zajímavostí je například protestantský svatostánek, známější pod názvem Kostel Wang – jeho název je odvozen od norské vesnice, kde tento dřevěný kostel stál původně v 11. století. Kostel chtěli původně rozprodat místní obyvatelé na dřevo a za získané peníze postavit kostel kamenný. Tomu zabránil v 19. století malíř Johan Christian Dahl a díky němu byl kostel opatrně rozebrán a znovu postaven, nejdřív v Berlíně a následně v horské vesnici Karpacz, kde je dodnes.
Ideální destinací pro milovníky sportu, aktivit, ale také naprosté rekreace je Sklářská Poruba – turistické středisko se nachází v jihozápadní části Polských Krkonoš a to nedaleko Harrachova. V tomto městečku je hodně možností objevování místní krajiny, kultury, ale také historie a zábavy. Mezi oblíbené destinace patří zhruba 2 km vzdálené vodopády Szklarki a Kamieńczyka, které jsou obehnané dechberoucími soutěskami. Dále mohou turisté vyrazit do stezky v oblacích Świeradów-Zdrój, která nabízí unikátní pohled na celé Krkonoše.
Městská pohoda u Rakouských hranic
Existuje celá řada typů turistů, každý miluje něco trochu jiného. V blízkosti Českých Budějovic je možné vyrazit do nedalekého města Linec – toto krásné pohraniční město je plné kultury, která se i přes industriální historii dokázala udržet a turistům nabízí monoho unikátů, včetně nádherně nasvíceného Muzea budoucnosti. Z Lince je to navíc již pouhá hodinka jízdy do Salzburku, města obklopeného Alpami a historií hudby, právě zde se narodil Wolfgang Amadeus Mozart.
Stejně blízko od českých hranic se nachází hned dvě metropole při jízdě z jihomoravského brna – rakouská Vídeň a slovenská Bratislava. Obě metropole nabízí něco unikátního, zatímco Bratislava je skvělým vstupním bodem do Slovensko-Moravských karpat, Vídeň může milovníkům přírody nabídnout nedaleké Vídeňské Alpy a lesy, které milovala například císařovna Sissi. Obě města jsou významná také kulturně, na Slovensku je možné vyrazit do unikátního moderního muzea Danubiana, postaveného přímo na pobřeží Dunaje. Ve Vídni čeká hned několik významných galerií, například Belvedere nebo Albertina, zde je možné objevovat slavné malíře od Klimta po Schieleho a Picassa.
Do Německa za historií i přírodou
Pro milovníky přírody může být ideální destinací Saské Švýcarsko, což je německá část u nás slavného Českého Švýcarska. Na německé straně hranice je možné objevovat mnoho krásných destinací od skalních útvarů až po dechberoucí vyhlídky, mezi nejslavnější patří Pfaffenstein, skalní masiv nedaleko Hřenského přechodu, dále také nádherné vyhlídky přes Schrammsteine a Kuhstall, které jsou součástí národního parku.
V blízkosti hranic s Českou republikou je možné najít také několik historicky velmi významných měs. Jednou z nejoblíbenějších destinací pro české turisty jsou Drážďany, které mají přímé vlakové spojení do Prahy. Toto znovu postavené město bylo značně zničeno během bombardování a přesto je ukázkou klasické německé architektury a historie. V blízkosti hranic, tentokrát poblíž Šumavy je bavorské město Řezno a nedaleko něj Norimberk, historicky chvalně i nechvalně známá města jsou dnes odkazem historie, umění, ale i lidové kultury Německa.