Ptejte se lékaře: vše o očkování

Úvodní stránka Fóra Očkování a zdraví na cestách Ptejte se lékaře: vše o očkování

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #1206 Odpovědět
      MUDr. Alena Lukešová
      Host

      Zabýváme se preventivní cestovní medicínou. V tomto fóru rádi
      odpovíme jakékoliv vaše dotazy ohledně očkování

    • #4950 Odpovědět

      Milý Jardo,
      preventivní očkování proti vzeklině nedáváme tzv. „šmahem“ již ode dveří, ale vždy jej zvažujeme pro cestovatele, který míří do míst s vyšším rizem nákazy(což J.Am určitě je), jede sám či ve dvou (ne jako skupina čili smečka), zvažuje pobyt delší 6 týdnů, na venkov nebo do některých měst, do přírody (prales) a bude zkrátka cestovat více dobrodružněji. Jde o to, že vzeklina u člověka je zatím téměř vždy smrtelná a neexistuje účinná léčba. Na cestách, daleko od kvalitní zdravotní péče, musíme velmi rychle řešit problém s obstaráním vakcíny. Rozhodně to neodkládáme, protože postexpoziční očkování(po poranění) je to jediné, co opravdu zachrání život, pokud by zvíře bylo infikováno virem vztekliny. Inkubační doba může být třeba týden, ale klidně i rok. Člověk již očkovaný (buď 3 dávky-chráněn na rok nebo 4 dávky-chráněn na 2-5 let) má pouze “ náskok“ před neoočkovaným. Při možném velkém riziku stejně musí podstoupit 2 dávky vakcíny, ale bez takového kvapíku a stresu. Očkovaný s předchozí vakcinací starší 5 let, je na tom stejně jako neočkovaný! Jinak prvními příznaky nemoci bývá brnění, svědění, bolest v místě poranění, celkově únava, nechutenství, bolesti hlavy, poruchy spánku, změny chování, křeče, zuřivost…. smrt. Není to úplně jednoduché, že? Ale zase žádnou paniku. Pro běžné cesty do typických, hodně turistických míst buďme jen opatrní a informovaní.
      Srdečně zdravím.
      Alena

    • #4951 Odpovědět
      MUDr. Pavel Slezák
      Účastník

      Dobrý den,
      odpovídám za dr. Lukešovou, která je v zahraničí.
      V první řadě si zkontrolujte očkování proti tetanu. Uplynulo-li od posledního přeočkování více než 10 let je vhodné se nechat přeočkovat. Dále bych doporučoval očkování proti žluté zimnici. Při přecházení hranice mezi Peru a Bolívií by mohlo být vyžadováno. Doporučené je také očkování proti žloutenkám A a B, nebo alespoň A, proti břišnímu tyfu. Mohlo by se Vám hodit i očkování proti vzteklině, nebo choleře, které chrání částečně i před tzv. cestovatelskými průjmy. Cestování obecně představuje zvýšený stres a tím i zvýšené riziko vzduchem přenášeného meningokokového zánětu mozkových blan. I toto očkování by tedy bylo možné.
      Doporučoval bych Vám navštívit některé středisko očkování co nejdříve. Zcela nejpozději začátkem srpna, ale to se už některá z vyjmenovaných očkování nemusí stihnout.
      Seznam některých očkovacích středisek najdete na http://www.domuvezdravi.cz.

    • #4952 Odpovědět

      Srdečně Vás zdravím,
      Jižní Korea není příliš náročná na očkování pro běžný turistický pobyt. ( Na venkov pro několikaměsíční pobyt by se hodila vzteklina a japonská encefalitida). Sama jsem tam měla žloutenky AB a břišní tyfus. Co se týká žloutenek, tak Váš výběr záleží na:
      1. jaký jste či budete cestovatel do budoucna,
      2. vašem věku,
      3. finanční stánce,a
      4. délce před odjezdem.
      Žloutenky AB se doporučují pro někoho, kdo jezdí do Asie, Afriky, J.Am., pobývá delší dobu v těchto destinacích. Aplikují se pak 2 dávky před cestou v odstupu 4-8 týdnů (většinou zároveň s tyfem v 1 dávce do 2. paže) a 3. dávka má čas 5,6 měsíců a klidně až 1 rok. Ochrana se plánuje dlouhodobá, 20 let a možná i více, možná doživotně. Cena je asi 1600 Kč za dávku s aplikací. Pro náročnější cesty je lépe mít i žloutenku B ( ne jen A), pro případ nějakého neplánovaného zákroku v zemích s nižší úrovní zdravotní péče. Žloutenka A se Vám však hodí všude. I pro ČR! Pokud zvážíte pouze ji, stačí před odjezdem 1 dávka a 2. pak 6-18 měsíců ( i třeba do 2-3 let), také pro letitou ochranu. U této varianty stačí začít očkovat (minimální doba) 10 dní před cestou. Lépší je doba delší. A opět lze podat tyfus v 1 návštěvě se žloutenkou. Cena je (v našich ordinacích) 1280,-Kč s aplikací včetně za 1 dávku. Tyfus je v 1 dávce za 650,-Kč. Ještě, co se týká věku, jste-li do 23 let, můžete mít již z minulosti očkování na žloutenku B Engerix B, 3x a byl by ve Vašem průkazu poznamenán. Pokud je Vám kolem 30, mrkněte se, kdy byl poslední tetanus. Nikoliv snad jen kvůli cestě, ale obecně by bylo dobré při této příležitosti vědět, kdy byla jeho poslední dávka. Je na 15 let.Ještě se omlouvám za zpoždění, cestovala jsem po Jižní Americe.
      Cestu si užijte.
      Alena, http://www.ockovani-zahranici.cz

    • #4953 Odpovědět

      Srdečně Vás zdravím,
      je to přesně tak, jak píšete. Obecně pro cestovatele kamkoliv se doporučuje AB žloutenky. Vždyť není problém je získat i u nás v ČR. Pokud se pro ně rozhodnete, pozor, dávají se 2 dávky v odstupu 4-8 týdnů. Takže by jste musela začít co nejdříve. 3. dávka se aplikuje od 5,6 měsíců až do 1 roku. Ocrana je 20 a možná i více let. Někdy dáváme tyfus, ale to jen v případě, že z Austrálie cestovatel vyjede do blízkých lokalit v Oceánii ( mimo Zéland – tam také jen AB). Toto očkování považuji za dostačující. Ještě vždy jen připomínám v souvislosti s cestou, očkování proti tetanu. Jen se mrkněte, kdy bylo naposledy. Nemá být starší 15 let u dospělého člověka.
      Mějte se hezky. Alena
      http://www.ockovani-zahranici.cz

    • #4954 Odpovědět
      Lukáš Lang
      Host

      Dobrý den, zajímalo by mě jak dlouho po infikování je potřeba aby nakažený člověk dostal protilátku. Konkrétně tedy jaký je rozdíl mezi člověkem očkovaným a neočkovaným.
      Děkuji

    • #4955 Odpovědět

      Dobrý den,
      po infikování člověka virem vztekliny, by již bylo pozdě na podání jak vakcíny, tak specifických protilátek. To vše se musí podat ještě před tím, než k infekci dojde. To znamená do 24 hodin po pokousání. Inkubační doba onemocnění vzteklinou může být i týden až 1 rok.
      Očkovaný člověk má již v těle protilátky, které jej chrání před nákazou, onemocněním a vlastně úmrtím.
      Neočkovaný je vystaven plnému působení viru a pokud onemocní, s největší pravděpodobností zemře.
      Proto do některých zemí je očkování doporučeno s !!!

      Alena Lukešová
      Středisko očkování a cestovního lékařství

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 4950 v Ptejte se lékaře: vše o očkování
Osobní informace:




Storno