Ptejte se lékaře: ostatní dotazy

Úvodní stránka Fóra Očkování a zdraví na cestách Ptejte se lékaře: ostatní dotazy

  • Toto téma obsahuje celkem 20 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MUDr. Alena Lukešová a poslední změna proběhla před 11 roky a 4 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #1204 Odpovědět
      MUDr. Alena Lukešová
      Host

      Zabýváme se preventivní cestovní medicínou. Máte-li jiné dotazy, než
      ohledně očkování či nemocí a léků na cestách, rádi na ně tady
      odpovíme.

    • #4927 Odpovědět
      Millan Hanys
      Účastník

      Dobrý den.16.2.letíme do Ekvádoru.Většinu času budeme v horách.Akorát 4dny sjezd z Andské náhorní plošiny do Amazonie.Jsme očkováni hepatitída A,B Prosím o radu antimalarika např.malarone?je nutná moskytiéra?děkuji za odpověd Milan

      • #4928 Odpovědět
        MUDr. Alena Lukešová
        Host

        Dobrý den,
        Pokud plánujete takto krátký pobyt v Amazonii, i když tropická malárie není zde převažijící, tak přesto jde o nejzávažnější typ malárie a je možné právě na tyto 4 dny užít nejvhodněji Malarone. Stačí 1 krabička, která je vyloženě pro 4 dny čistého pobytu ( 1 tabl. den před, denně 1x a 7 dní po návratu). Mohl by být i Lariam, ale zde pozor na vyšší nadmořskou výšku při pobytu, kdy je nebezpečí vedlejších účinků např ve smyslu zmatenosti, závratí a horší orientace ( musel by se vzít 1 týden před vstupem do Amazonie). Nehodí se vůbec chloroquine. Je zde na něj rezistence-odolnost. Nebo pokud po Amazonii ještě pokračujete v pobytu další týdny, tak je důležité mít léky ( M či L) alespoň k samoléčení, pokud nechceme chemoprofylaxi po dobu pobytu v pralese. Moskytiérou nic nezkazíte. Uzavřená Vám dopřeje klidnější spánek i vzhledem k jiným živočichům – záleží na úrovni Vašeho bydlení v místě.(nejvhodnější je impregnovaná permethrinem a stačí co nejmenši velikost. Na ochranu kůže zvolte extrémnější repelent.
        Mějte se hezky.
        Lukešová Alena

      • #4929 Odpovědět

        Dobrý den Martino,
        bohužel reaguji se spožděním, pobývala jsem mimo ČR a Vy už jste na cestě. Riziko malárie je, ale vzhledem k velmi krátkému pobytu není tak vysoké. Jsou 2 možnosti. Buď užít antimalarika (Malarone) preventivně, stačila by 1 krabička, která je na 4 dny pobytu. Nebo zvolit extrémnější repelent a oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi a dbát na to, aby nás komáři nepoštípali. Samoléčka nemá smysl. Nákaza by propukla spíše až po návratu.
        Tak je mi líto, že jsem Vás nezastihla.
        Lukešová Alena

      • #4930 Odpovědět
        frantishka
        Účastník

        S vodou je to v africe spatne, ale to se obecne vi, ja když nekam jedu uzivan uz pred odjezede probiotika. zkus Profi-LACT Therapy, ten se mi osvedcil.garantuje 25 miliard bakterii o celou dobu exspirace a zarucene ucinkuje to muzu potvrfdit z vlastni zkusenosti…problemy jse zadne nemela. zaplat panbu

      • #4931 Odpovědět

        Zdravím Vás,
        záleží do jakých zemí jedete. Ale je fakt, že nyní v Africe probíhá rozsáhlá epidemie cholery a z postižených států jde o Zimbabwe, Ugandu, Niger, Nigérii, Kongo DR, Čad. A riziko je samozřejmě vždy v sousedících zemích, protože má cholera spojitost s vodou. Je to i smrtelné onemocnění (pokud není léčeno). Na potvoru jednu by ani toaleťák nestačil!! Při choleře může jít o litry stolice a může dojít k rychlé dehydrataci. Jsou však nějaké možnosti ochrany. Jednak vakcína – Dukoral- 2 dávky po 1-6 týdnech před odjezdem. Vakcína se pije. Není však 100%. Ostatně jako nic. Je jí dlouhodobě nedostatek. Možná pro 2-3 lidi ještě máme na Praze 5 v Středisku očkování a cestovního lékažství v ordinaci na Kartouzské 6, pavilon A (775735326). Dále je možné použít dezinfekci vody, pokud ji nemáte vyloženě z uzavřených originálních lahví ( na http://www.ockovani-zahranici.cz – zásilkový prodej z lékárny na proudu). Taky je možné si nechat předepsat antibiotika, ale ne jako prevenci proti choleře, ale jako léčbu již vzniklé choroby. To však nellépe po poradě s lékařem z cestovní medicíny. Prostě Vám je napíše na recept, ale musí vědět, zda nejste třeba na nějaká alergičtí a podobně. Pokud jedete na delší dobu (měsíc a více), je vhodné mít vše, co jsem uvedla.
        Tak dobře pořiďte.
        😀

      • #4932 Odpovědět

        Zdravím Vás,
        probiotiky se nic nezkazí, jsou vhodná nejen na cestu, ale vcelku je můžeme užít kdykoliv. Ale pozor, nyní jde v Africe o choleru a to je úplně jiné kafe!!! Jsou stovky úmrtí a tisíce hospitalizovaných. To není nějaký průjmík po exotickém jídle. Zde nastupují antibiotika a rehydratace všemi možnými vstupy – ústy a infuzemi. Mějte se hezky.
        Alena

      • #4933 Odpovědět
        MARCelka
        Host

        Ahoj, v Egyptě je největší problém Faraón, nebo spíš jeho pomsta:) Jejich voda má špatné složení a způsobuje ony známé střevní potíže. Njelepší jak se proti tomu chránit jsou probiotika. Mě osobně se osvědčil Profi-lact. Má obrovské množství vitálních barterií a posiluje microflóru zažívacích cest. Není drahej, začneh ho brát tak týden před dovčou a nemusíš se ničeho obávat. Osvědčil se, do těchhle zemí bez něj ani ránu. Zkus to, vřele doporučuji.

      • #4934 Odpovědět
        Katarinnna
        Host

        Přesně tak,lepší je být připraven. Radši mít a nepotřebovat, než naopak. Taky mám zkušenosti a Profilactem a souhlasí s MARCelka.

      • #4935 Odpovědět

        Srdecne zdravim,
        je to rozhodne dobry pomocnik na cesty. Nic nepokazite, kdyz jej vezmete na kazdou cestu. Pro delsi pobyty k nemu pridejte Ercefuryl, coz je vyborne dezinficiens streva a treba i Normix , velmi setrive antibiotikum s pusobenim jen ve streve. Probiotika jsou dobry doplnek. Ale holt je nekdy potreba poradna lecba a pak by sluzba probiotik nebyla dostatecna. Jako kdyz na bolest v krku nekdy staci kloktani slanou vodou a pstilky, to muzeme praktikovat vzdy. Ale obcas se proste nevyhneme antibiotikum, ktere treba zabrani postizeni ledvin po tezke angine. Alena

      • #4936 Odpovědět
        vendula preserova
        Účastník

        Jééé, to jsem ráda, že to čtu. My jedeme do egypta s miláčkem za týden a kámoška měla průjem. JIná kámoška mi doporučila právě profilact že je fakt dobrej, tak jsem si ho koupila a preventivne už ho jím…opravdu semi po chvíli zlepšilo zažívání. Každopádně napíšu až se vrátíme od faraonu:-)

      • #4937 Odpovědět
        jájapája
        Host

        To že sis koupila Profilact jsi udělal jen dobže. V egyptě se Ti bude jistě hodit. Vxnikající na něm je, že nemusí být v chladu, tzakže jej můžeš nosit klidně všude sebou. Na faraoná je to nejlepší zbraň. Já s ním cestuji ráda v hlavně v klidu 😀

      • #4938 Odpovědět
        karel matuška
        Host

        Jo tak to mi mluvíš z duše, já jsem na Prfofi-LACT narazil tak, že mi ho před cestou doporučili v cestovce, tak jsem si ho koupil a tedy vůbec žádné problémy jsem neměl ani v egyptě a když si teď dám týdenní kůru, která mě vyjde na 150 Kč, tak si výborně upravím mikroflóru a cítím se naprosto skvěle.

      • #4939 Odpovědět
        Ladislava55
        Host

        Já jen můžu potvrdit vaše slova, Profilact pomáhá jak doma tak i na cestách. Já vím o čem mluvím…díky Profilactu jsem pochopila jak fungují kvalitní probiotika.

    • #4940 Odpovědět
      Stana02
      Účastník

      Mám sedavé zaměstnání a pokaždé když přijdu z obědu nedokážu se do večera zbavit pocitu nafouklého břicha. Už je mi to nepříjemné, ovlivňuje to i moje pracovní nasazení. Prosím o radu

      • #4941 Odpovědět

        Zdravím Vás,
        zkuste omezit či vynechat z jídelníčku bílé pečivo a ovoce, které nadýmá. V lékárně si kupte probiotika s co největší koncentrací lactobacilů a užívejte je denně, třeba po dobu jednoho měsíce. Zkombinujte tuto kůru i s Espumisanem, který je také volně prodejný. Uvidíte, že se dostaví výsledek.
        Mějte se hezky.
        Alena

      • #4942 Odpovědět
        olga trvalová
        Host

        No na to je nejlepší užívat probiotika. Vůbec se toho neboj, stačí týdení nebo 14 denní kůra s Profi-LACTEM a uvidíš, jak se Ti rychle uleví. Je to zaručený výrobek a ne žádné palacebo.

      • #4943 Odpovědět
        MUDr. Alena Lukešová
        Host

        Dobrý den,
        do Hondurasu žádné očkování není povinné. Ale jako základ by mělo být očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Jde o to, že vyšší riziko těchto nemocí zde je a přenos se děje jídlem, což někdy nemůžeme sami ovlivnit. Přivézt si domů zpět do ČR například žloutenku A není vůbec problém. Je to na každém. Z antimalarik lze doporučit spíše chlorochinové preparáty, převládá zde plasmodium vivax.Hodil by se i Lariam (meflochin), ale zvolila bych jej na několika týdenní či měsíční pobyt v rizikové oblasti. Záleží však jaká místa budete navštěvovat a na jak dlouho a také v jakém období. Malarickou mapu najdete na http://www.cdc.gov/travel/.
        Pokud by pobyt v malarické oblesti byl krátky, vystačili by jste si třeba s extrémnějším repelentem. Zdravím. Lukešová Alena

    • #4924 Odpovědět
      MUDr. Pavel Slezák
      Účastník

      Dobrý den,
      odpovídám za dr. Lukešovou, která je v zahraničí. Prostředků na čištění vody je na trhu celá řada. V našich ordinacích nabízíme chlorové tablety od firmy Lifesystems (viz http://www.ockovani-zahranici.cz), ale i Vámi zmiňovaný Micropur je také vhodný.
      Pokud jde o Amazonii, musíte si uvědomit, že riziko malárie v tropických pralesích je velké a onemocnění malárií představuje pro organismus mnohem větší zátěž, než antimalarika, zvláště, když se užívají preventinvně, tj. v nízkých dávkách. Pokud se rozhodnete cestovat bez antimalarické profylaxe, měli byste mít vhodné léky proti malárii alespoň sebou k zaléčení prvního malarického záchvatu, než se Vám podaří vyhledat zdravotnické zařízení (tzv. stand-by terapie). Také byste měli být vybaveni účinnými repelenty a očkováni proti žluté zimnici. Komáři v Amazonii přenáší také horečku Dengue a právě Žlutou zimnici.

    • #4925 Odpovědět
      Anonym
      Host

      V r. 1995-96 som bol 18 mesiacov pracovne v Rovníkovej Guinei. Popri povinných očkovaniach pre túto oblasť v Ustave pre cudzokrajné choroby som „uposlúchol“ radu lekarov a preventívne som pred nástupom bral antimalariká. Počas pobytu mi tamojší lekár (Španiel)porozprával ako to praktizuje on. Zásadne nedoporučuje preventívne antimalariká,ktoré podľa neho negatívne vplývajú na zrak, ale „prikazuje“ mať pri sebe vždy antimalarikum (LARIAM)a vodu a pri prvom pocite horúčky okamžite vziať prvú tabletku a po 8 hodnách dalšiu atd.Repelenty som veľmi nepoužíval, lebo nie po každom uštipnutí komárom chytíte maláriu.Miesto repelentu som po okúpaní v mori nechával uschnúť na sebe slanú vodu, ktorú komári tiež neobľubovali.Túto jeho radu som dodržiaval. Po asi 8 mesiacoch som maláriu chytil, hned som si dal tabletku, lebo som „horel“ (40-ka horúčka), ľahol do postele, po 8 hodinách zobral dalšiu tabletku a znova dalšiu a po ca.24 hodinách mi klesla horúčka na normál.Po týchto 3 tabletkách mi príznaky malárie po 2dňoch zmizli. Po 3 dňoch som si nechal vyšetriť krv, výsledok negatívny.Po príchode z dlhodobého pobytu som bol na komplexnej prehliadke, tiež s negatívnym výsledkom.Prosím, aby ste môj príspevok nebrali ako „návod“, ale ako moju osobnú skúsenosť.

    • #4926 Odpovědět
      MUDr. Alena Lukešová
      Host

      Zdravím Vás a děkuji za příspěvek,
      i já se držím pravidla, že pro dlouhodobější pobyt je vhodnější užití antimalarik k samoléčbě a to ihned při objevení se prvních příznaků. To je naprosto zásadní! Takže Váš postup byl správný. Stejně jste nemohl užívat Lariam preventivně – t.j. po celou dobu pobytu v riziku. Zbytečně by se kumuloval ve Vašem těle a na to se též bere zřetel.Dále jste měl štěstí, že průběh byl bez komplikací. Není tomu tak vždy. Někdy se může tropika rozvinout ve velmi vážný až smrtelný stav. Do tropické Afriky lze také použít k samoléčbě Malarone. Je velmi vhodný i na rezistentní tropickou malárii a užívá se u dospělého vždy 4 tablety po sobě následující 3 dny, celkem 12 tablet. Pokud cestovatel jede jen “ na skok“ do malarické oblasti ( především tropické malárie), tak spíše doporučím Malarone preventivně na těch pár dní s užíváním 1 tablety denně a 7 tbl. po opuštění. Nestojí za to, riskovat. Do oblastí s mírnější formou malárie podání antimalarika hodně zvažuji a nerada jej dávám zbytečně. Vhodné oblečení a repelent také udělá dobrou službu. Máte pravdu, sůl moskytům příliš nejede! Tak štastné další cesty.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Odpověď č. 4941 v Ptejte se lékaře: ostatní dotazy
Osobní informace:




Storno