Plačtivá skála v Orlických horách

0
1073
ledová výzdoba plačtivky

„Mokrá fylitová skála…“, tak to se dočtete v kdejakém turistickém průvodci o tomto přírodním jevu. Většině lidí se při tom nic nevybaví, někteří se možná i vyděsí. Ničeho se neobávejte a pokud jste na zimní dovolené v Orlických horách nepropásněte možnost navštívit tuto přírodní zajímavost.


Co tedy již zmiňovaná Plačtivá skála opravdu je? Skalní útvar na soutoku řeky Zdobnice a Říčky, ze kterého neustále „vytéká“ voda. Nejedná se ale o žádný velký pramen, v létě voda sotva kape a ke skále se dá dostat jedině korytem řeky. Takže by se dalo říct nic moc.

Plačtivá skála je v celé své kráse teprve v zimě, kdy „vytékající“ voda postupně umrzá a vytváří tak rozsáhlé „ledopády“. Je to opravdu úžasná podívaná pro oči a objektiv fotoaparátu. To se také snažím dokázat několika snímky.

Nyní již máte inspiraci kam vyrazit, ale ještě chybí informace jak se tam dostat. Je to velice jednoduché:

Vlakem do Pěčína a z vlakového nádraží do kopce směrem na Rychnov nad Kněžnou. Na kopci nad Pěčínem se před statkem napojíte na modrou turistickou značku, které se držíte dokud nanarazíte na druhou větší skálu. Pod skálou uvidíte zamrzlou řeku, neváhejte a slezte na její zamrzlé koryto, otočte se doprava a vychutnávejte si pohled na zamrzlou plačtivou skálu… Cesta od nádraží k plačtivé skále by neměla trvat víc než hodinu. Zpátky se dá jít zamrzlým korytem až k mostu. Kousek nad mostem se opět napojíte na modrou turistickou značku, po které můžete jít do kopce a z kopce do Pěčína nebo podél řeky do Slatiny nad Zdobnicí. To je asi nejlepší varianta jednodenního výletu.

Z Rokytnice v Orlických horách se dostanete k plačtivé skále po žluté značce, ze které v Julinčiném údolí odbočíte na modrou.

Z Říček je to ještě jednodušší, po modré značce podél řeky až k Plačtivé skále.

10 let projektu Cestovatel.cz

Tento článek byl jedním z prvních tipů na cesty publikovaným na www.Cestovatel­.cz. Po deseti, možná i více letech jsem Plačtivku znovu navštívil a konečně pořídil k článku aktuální fotografie…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno