Kvalitní batoh nebo krosna na dovolenou – Základ každého připraveného cestovatele!

0
587

Lidé by se v zásadě dali rozdělit na dvě skupinky. Té první stačí o dovolené sedět před svým domem/chatou s nohama v bazénku a kouřit doutník nad National Geographicsem. Ta druhá chápe podobnou dovolenou jako nesmírně ubíjející a potřebuje akci a zážitky. Většinou jsou si ti druzí i schopni sami vybrat atraktivní cestovatelské cíle a na cesty a nepotřebují ani animátory, hotely nebo jakékoliv podobné civilizační vymoženosti.


I když si to mladší generace nepamatuje a cestování bere dnes zcela automaticky a tak, že prostě jen v rámci EU ukážete na hranicích občanku a je to, tak dříve se pod „cestováním“ rozumělo buď přísně vnitrostátní, na chatu na horách, popřípadě někde na východě pod přísným policajtovým okem (ne snad že by tuny lejster a razítek + dané místo nebylo zážitkem samo o sobě – namátkou rozlévání chlební vodky z cisterny v Užhorodě do 4 l konvic či boty nasypané na jedné hromadě v Prioru tamtéž).

Doby, kdy si světoběžníci museli vystačit pouze s vnitřními cíli jsou již naštěstí dávno pryč, takže o to více a intenzivněji bychom si měli užít všelijakých prodloužených nebo zkrátka jakýchkoliv dnů mimo civilizaci.

Královnou pro správu i ochranu obsahu je bezesporu krosna. Ta je určena pro osoby, jimž je absolutně na nic malý chlebník, ba naopak, potřebují ale opravdu ten největší a nejextrémnější dostupný volný prostor (mívají 75-120 l objemu většinou). Jakékoliv nošení je v ní samozřejmě mnohem pohodlnější z celé řady důvodů – standardem zde obvykle jsou kvalitně vyztužená záda, bederní (a u vojenských „seskokových“ i prsní) zapínací pásy, široké popruhy a podobné vymoženosti. Zkrátka, když si v krosně dobře rozložíte (a zafixujete!) váhu, budete ve finále mnohem více vzpomínat na cestu, lidi, místa a patřičné unikátní zážitky, nežli právě rozbolavělá záda z 5x zděděného erárního vojenského pytle po dědovi z I. Světové války.

Osoby, jenž mají nároky menší a spokojí se logicky i s  menším batohem velikostí mezi cca 40-60 l, mohou volit taktéž z nesmírně široké škály tvarů, materiálů a vlastností. Za ideální se nám ovšem jeví modely dynamicky dále upravitelné, u nichž se dají připojit další boční kapsy podle potřeby. Cena nepatří k nejnižším, ovšem na druhou stranu, dobrý a odolný batoh máte na celý život…