Brněnské festivaly právě začínají

Soutěžní přehlídka ohňostrojů světové úrovně STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS je jen jedním z bodů nabitého kulturního, sportovního a zábavního programu festivalu BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY, který má podtitul „festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří“. Ulice Brna během příštích týdnů oživí kejklíří, historické šaliny, sochy a mnohé další atrakce. Nebe nad Brnem bude patřit balonům a ohňostrojům.

HLAVNÍ PROGRAMY FESTIVALU ZÁBAVY BMUE 2008

STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS – přehlídka ohňostrojů 23.5. – 6.6.

NOC KEJKLÍŘŮ – divadlo na rynku 23.5.

MUZEJNÍ NOC – noční návštěva brněnských muzeí 24.5.

DĚTSKÉ DNY UPROSTŘED EVROPY – zábava pro děti 1.6.

ZÁBAVA POD HRADBAMI – festival pro každého 6. – 8.6.

DOPRAVNÍ NOSTALGIE – přehlídka historie dopravy 6. – 8.6.

LIDOVÁ HRADNÍ SLAVNOST – zábava na Špilberku 8.6.

BALLOON JAM – svátek balónového létání 22. – 25.5.

SOCHY V ULICÍCH – Brno Art Open 2008 23.5. – 27.6.

VÝSTAVIŠTĚ OPEN 80 LET – den otevřených dveří 24.5.

VELETRŽNÍ BĚH BRNEM – mezinárodní závod „Mizuno Running Cup“ 24.5.

50 LET LETIŠTĚ BRNO – den otevřených dveří 25.5.

KLIMATEX DRAGON BOATS – Český pohár dračích lodí 2008 31.5. – 1.6.

AUTOTEC 2008 – mezinárodní veletrh užitkových vozidel, dílů a servisní techniky 4. – 8.6.

VESELÉ SPORTOVÁNÍ NA VESELÉ – sport v centru Brna 5. – 8.6.

NUGGET HIP HOP NA VESELÉ – hudba a skate park v centru Brna 7. 6.

IN-LINE ALPIN SLALOM – závod na kolečkových bruslích (Němčičky u Hustopeče) 7. – 8.6.

Přehlídka ohňostrojů STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS – 23.5. – 6.6.2008

Nejlákavější akcí 11. ročníku festivalu „Brno – město uprostřed Evropy … festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří se společností SKANSKA“ bude i letos přehlídka ohňostrojů „STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS“. Producentskému týmu společnosti SNIP & CO se podařilo zajistit opět vynikající světovou účast soutěžních i dalších realizačních ohňostrojných společností z Belgie, Japonska, Francie, a České republiky. V čele všech týmů stojí světově uznávaní ohňostrojní designéři a odpalovači. Soutěžní ohňostroje trvají 22 minut. V úvodní části všech soutěžních show jsou závazné dvě minuty skladby „Furiant“ z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany pro zpracování v ohňostrojném pojetí.


Dvě prelude – v Denisových sadech a na brněnském Výstavišti

Ohňostrojnou přehlídku zahájí v pátek 23. května úvodní ohňostrojné Prelude I. pod názvem „ŽIVLY PLANETY ZEMĚ“, komponované na hudbu světoznámých skladatelů Vangelise, Georga Friedricha Händela, Sergeje Prokofjeva a Wosciecha Kilara. Den poté, 24. května bude při příležitosti 80. výročí vzniku brněnského výstaviště odpáleno ohňostrojné Prelude II. nazvané „HVĚZDY NAD VÝSTAVIŠTĚM“, které ozáří oblohu s podkresem swingových a jazzových skladeb. Obě ohňostrojná prelude realizuje společnost „THEATRUM PYROBOLI“ pod designérským vedením Ivana Martinka.


Jak fotit ohňostroj

K fotografování budete potřebovat masivní stativ, a dálkové ovládání fotoaparátu. Zapomeňte na blesk, kreativní program, noční portrét a nastavte si fotoaparát manuálně zhruba takto: ISO – nejmenší možné (50 – 100), čas 2 a více vteřin (režim bulb), clonou ovlivňujete prokreslení „hvězd“ a celkovou expozici (6,3 – 11 u zrcadlovky, u kompaktiku o neco mene). Základ je najít dobré místo, pevně usadit fotoaparát, zaostřit na místo odpalu a vyčkat na vhodný okamžik. Ideální je exponovat při startu rakety a počkat s otevřenou závěrkou až do rozkvetení hvězdy. U digitálních aparátů budete limitováni zejména šumem, takže musíte volit „kratší“ časy (2–16 s).

SOCHY V ULICÍCH – Brno Art Open (23.5. – 27.6.)

Na volných prostranstvích, na náměstích a historicky zajímavých místech se setkají zájemci o sochařské umění s uměleckými díly umělců z Česka a několika evropských zemí. Statutární město Brno ve spolupráci s dalšími partnery tak zakládá tradici venkovních krátkodobých městských galerií, které zpříjemní putování místních obyvatel i návštěvníků centrem města. Akce se stane příležitostí k opakovaným návštěvám a příjemným zastavením někdy opomíjených míst a zákoutí Brna. Výstava je umístěna v prostorách Denisovy sady, Dům pánů z Kunštátu, Nová radnice, park pod Špilberkem, Moravské nám., Jakubské nám., nám. Svobody, Stará radnice a Malinovského náměstí. Veřejná vernisáž výstavy proběhne v pátek 23. 5. od 18.30 hodin v Denisových sadech (u obelisku) v návaznosti na akce prvního festivalového dne v Brně. Výstava potrvá až do 27. června. (více informací na www.dumb.cz)


NOC KEJKLÍŘŮ – divadlo na Zelném rynku (23.5.)

V pátek 23. 5. se po roce znovu uskuteční pouliční happeningové setkání. Divadlo Husa na provázku společně s Národním divadlem Brno, Městským divadlem Brno, Loutkovým divadlem Radost a dalšími partnerskými divadly, kulturními soubory a scénami oživí Zelný trh a okolní centrum města. Brno se tak na den a noc znovu stane velkým cirkusovým šapitó s možností nahlédnout do prostor brněnských divadel. V odpoledních hodinách je možné brněnské kulturní scény navštívit při „dnu otevřených dveří“ i v zákulisí. Program Noci kejklířů pokračuje i po skončení ohňostroje v Denisových sadech. (Více informací na www.ignisbrunen­sis.cz).

BRNĚNSKÁ MUZEJNÍ NOC – noční návštěvy muzeí a výstav v Brně (24.5.)

V sobotu 24. 5. bude možné bezplatně navštívit ve večerních a nočních hodinách brněnská a okolní muzea, galerie a výstavní prostory a současně se i pobavit při doprovodných zábavných programech. V provozu bude i zvláštní autobusová linka DPMB, která propojí některá místa v době konání muzejní noci. Historická tramvaj Caroline a historické autobusy spojí centrum města a Technické muzeum na Purkyňově s areálem jubilujícího výstaviště. Akce připravují brněnská a jihomoravská muzea a galerie ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií ČR v návaznosti na celostátní Festival muzejních nocí v České republice, který byl letos oficiálně zahájen už 16.5. na zámku v Mikulově. (Více informací na www.brnenskamu­zejninoc.cz)

VÝSTAVIŠTĚ OPEN, 80 LET – den otevřených dveří (24.5.)

Den otevřených dveří pro širokou veřejnost (24.5.) od 12 do 24 hod. – součástí programu bude vystoupení skupiny Kamelot a Buty, výstavy, příležitostné poštovní razítko, lety balonů a další atrakce zdarma. Vyvrcholením bude ohňostrojné Prelude II. v podání THEATRUM PYROBOLI (24.5.) pod názvem „HVĚZDY NAD VÝSTAVIŠTĚM“, které slavnostně připomene 80. výročí od vzniku architektonického skvostu z období funkcionalismu – brněnského výstaviště. Pro návštěvníky budou i v návaznosti na muzejní noc (24.5.) připraveny zajímavé večerní a noční prohlídky historické části areálu výstaviště, kde v roce 1928 probíhala tehdejší zahajovací „Výstava soudobé kultury v Československu “. (Více informací na www.bvv.cz/80)

50 LET LETIŠTĚ BRNO – DĚTSKÝ DEN NA LETIŠTI (25.5.)

Další Den otevřených dveří se uskuteční při příležitosti kulatého jubilea nejvýznamnějšího moravského vzdušného přístavu – Letiště Brno. Pro návštěvníky bude od 12 do 19 hod připraven bohatý zábavní program se zaměřením na prezentaci letectví pro děti i dospělé, dětskými atrakcemi, ukázkami záchranných systémů (Více informací na www.airport-brno.cz)


BALLOON JAM – svátek balónového létání (22. – 25.5.)

Svátek balónového létání probíhající pravidelně během festivalu zábavy patří mezi největší setkáním horkovzdušných balónů v České republice. Avizována je účast asi 25 balónů z České republiky i ze zahraničí. Horkovzdušné balóny se budou vznášet nad centrem Brnem, nad výstavištěm a Brněnskou přehradou i nad blízkým okolím. Starty budou podle povětrnostních podmínek ráno mezi 6 – 7 hod. a večer mezi 18 – 20 hod. Mezi balonářskými novinkami je historicky první „noční start“ balónů jako závěrečná tečka oslav 80. výročí vzniku výstaviště akcemi pro veřejnost (25.5. v cca 4.00 hod.. Start je připraven z areálu výstaviště. Připraveny budou také další „balonářské“ doprovodné akce. Hlavním producentem balonového svátku je společnost Aviatik Servis. (Více na www.balloon.cz)

Naše články a reportáže z minulých ročníků

Brněnský festival zábavy je za námi 3.6.2007

Fotoreportáž: Ohňostroje a Dračí lodě na Prýglu 27.5.2007

Fotoreportáž: Noc kejklířů, ohňostroje a Muzejní noc v Brně 20.5.2007

Ohňostroje nad Brnem zazáří již podesáté 11.5.2007

Brno žije nejen ohňostroji 3.6.2006

IGNIS BRUNENSIS 2006 – ohňostroje v Brně 19.5.2006

Milan Kylar

Zakladatel a kdysi také šéfredaktor časopisu www.cestovatel.cz. Nyní jsem zaměstnancem softwarové společnosti... Kromě toho občas fotografuji.

Doporučené články